Száz fiatalból körülbelül nyolc azt érzi, hogy nem szeretik a szülei, a megkérdezettek csaknem 14 százaléka pedig úgy gondolja, hogy édesapja, édesanyja nem figyel rá oda – derült ki abból a kérdőíves felmérésből, amit az Ökumenikus Segélyszervezet készített osztályfőnöki órákon 1100 diák körében.
A megkérdezett (16,39 éves átlagéletkorú) fiatalok közel negyede volt már szemtanúja a szülők közötti hangos veszekedésnek és fenyegetőzésnek, míg 13,95 százalékuk azt mondta, a szülők sokszor kiabálnak egymással és vele is. A válaszoló tanulók 8,28 százaléka azt is látta, ahogy a szülei megütik egymást.
A diákok csaknem negyede szerint ha bármi történik egy családban, az az ő magánügyük. A válaszadók körülbelül tizede pedig úgy foglalt állást, hogy a szülőnek joga van kedve szerint veréssel büntetni a gyermekét, ha rosszul viselkedett.
Az Unicef-ben aberráltak dolgoznak
Szerencsére a döbbenet csak másodpercekig tartott, mert a kislányom odasúgta: „Apa, ez a reklám hülyeség.”
E felmérés mellett, az Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve a Kutatópont Kft. is készített egy országos reprezentatív kutatást kétezer felnőttel a gyermekbántalmazással kapcsolatos hazai attitűdökről. Ebből kiderült, hogy a verés a válaszadók 97 százaléka szerint gyermekbántalmazásnak számít, miközben az emberek körülbelül fele úgy gondolja, a szidalmazás, a nevelési célzatú pofon és az elfenekelés nem az.
A megkérdezettek 11,1 százaléka állítja: egy gyermek a családja körében is veszélyben van. Ennek némileg ellentmond, hogy egy másik kérdésnél a válaszadók 70 százaléka azt mondta: sok magyar családban fordul elő gyermekbántalmazás. A felmérésből kiderül, hogy az emberek döntő többsége, 96,6 százaléka úgy véli, fontos foglalkozni Magyarországon a gyermekbántalmazás kérdésével.
A válaszadók 41,6 százaléka szerint baj esetén a gyermekjóléti szolgálat feladata segíteni, míg 36,4 százalék úgy véli, hogy a rendőrségnek van felelőssége az ügyben.
Mégis 61,4 százalék biztos benne, hogy az oktatási intézmény tud segíteni gyermekbántalmazás esetén, és csak körülbelül 45 százalék gondolja, hogy a gyermekjóléti szolgálat és a rendőrség eredményes lehet, ha baj van.

Az ökumenikusok kutatása szerint a fiatalok jelentős része tanúja a családon belüli erőszaknak
A válaszadók 11 százaléka azt mondta, hogy ha tudomására jutna, hogy a szomszédjában a szülők rendszeresen bántják kiskorú gyermekeiket, akkor nem tenne semmit. Ezt 50,7 százalék azzal indokolta, hogy nem az ő dolga, míg 16,4 százalék a félelemmel magyarázta passzív hozzáállását.
Rácsok Balázs, a segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója csütörtökön arról beszélt, hogy az elmúlt évben 1200 bántalmazott gyerekkel kerültek kapcsolatba, de közülük csak 59 érintett jelentkezett önként. A többi eset valamilyen intézményi jelzés kapcsán került a segélyszervezet látókörébe, a tapasztalatok szerint az érzelmi és fizikai bántalmazás aránya 50-50 százalék.
Démonizált apák az Unicef programjában
Furcsa egy társaság ez az Egyesült Nemzetek Szervezete, amely a háborúk és népirtások megakadályozásában nem túl sok eredményt volt képes felmutatni a megalakulása óta eltelt hetven évben, ugyanakkor „szakosztályai” jobbnál jobb ötleteket gyártanak annak érdekében, hogy a világ boldogabb hely legyen.
– A segélyszervezet célja, hogy a gyerekek a foglalkozásokon keresztül megismerjenek olyan segítő szakembereket, akik felé bizalmuk van, el merik mondani nekik a nehézségeiket, és segítséget mernek kérni tőlük. A bántalmazott gyerekek számára meg kell adni minden lehetőséget ahhoz, hogy lelki és testi sérüléseik begyógyulhassanak.
Ennek érdekében pszichológusok és fejlesztő szakemberek segítik a gyerekekkel való foglalkozást – hangsúlyozta Rácsok Balázs. A szakember konkrét példákkal is alátámasztotta, hogy egyes gyermekeknek milyen szörnyűségekkel kellett szembenézniük.
– Az egyik családok átmeneti otthonában egy fiú hosszú ideig úgy aludt, hogy álmában rázta az öklét, mivel korábban így védekezett az őt éjszaka támadó családtag ellen. Egy másik esetben egy apa erőszakoskodott a lányával, majd miután őt elítélték, a korábbi mintát látva egy hónap után a legnagyobb fiú vette át a családfő szerepét. Arra is van példa, hogy a zsaroló anya mintáját a lánya is átveszi – mutatott rá Rácsok Balázs.
Az Ökumenikus Segélyszervezet hagyományaihoz híven idén is elindította a Felhőtlen gyermekkor elnevezésű, tavaszi figyelemfelhívó és adománygyűjtő kampányát. A következő időszak kiemelt célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a nélkülöző és bántalmazott gyermekek megsegítésére.
Ombudsman elé kerül az UNICEF kampánya
Az alapvető jogok biztosához fordultak civilek az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány kampányfilmjei miatt – adta hírül a Magyar Nemzet. A videókban bántalmazott gyerekek tanácsokat osztanak társaiknak, hogyan védekezzenek az apákkal szemben. A beadványt jegyző szakember szerint a kampánnyal rombolják az apák társadalmi megbecsülését. Az ombudsmani hivatal lapunkat arról tájékoztatta, hogy a panasz még nem érkezett be. Ha megkapják a beadványt, akkor megvizsgálják, hogy van-e hatásköre az ombudsmannak. Ha igen, akkor elindul a vizsgálat, aminek nincs határideje.