Egy héten belül négy megyei jogú városban és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencsen is időközi választást tartanak. Sopronban jövő vasárnap négy jelölt mérkőzik meg a képviselői mandátumért az 1. számú önkormányzati egyéni választókerületben. A kormánypártok színeiben Filep Márk indul, mellette a független Németh Ede, az MSZP és a DK által támogatott Sógor Ferenc és a papíron szintén független Rétfalvi Csaba indul.
Utóbbiról azt kell tudni, hogy a helyi roma kisebbségi önkormányzat elnöke, jelenleg az Új Kezdet soproni elnökségének tagja. Ennek ellenére korábban azt jelentette be, hogy a pártján kívül mögötte áll a Jobbik, a Momentum, az LMP, a Párbeszéd és a Demokratikus Koalíció is. A Gyurcsány-párt időközben beállt az MSZP-s Sógor Ferenc mögé, ami helyben nagy vihart kavart.
Filep Márk lapunknak azt mondta: az időközi megméretéseken számítani fog, hogy egy-egy jelölt mögött milyen pártok állnak, de a szavazások eredményéből leginkább a 2019-es önkormányzati választás kapcsán lehet majd következtetéseket levonni, mivel rövid időn belül öt, egymástól távolabb eső vidéki nagyvárosban is voksolás lesz. Filep Márk kérdésre úgy fogalmazott: a kampányban leginkább a személyes párbeszédre támaszkodott, és nem elsősorban politikai, hanem inkább helyi üzenetekkel operáltak.
Miskolcon a 12-es egyéni önkormányzati választókerületben szintén július 15-én tartanak időközi képviselő-választást, ahol a kormánypártok Nagy Ákost indítják, míg az ellenzék támogatásával, de függetlenként Erdei Sándor, a sokak által csak Rokker Zsoltiként ismert humorista méreti meg magát.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a választáson egy másik Erdei Sándor is indul, kettejüket a születési évük különbözteti majd meg: Rokker Zsolti 1976-ban, míg a névrokon 1983-ban született. Ringbe száll még a Munkáspárt színeiben Fülöp József Istvánné és a független Molnár Zsolt is a képviselőségért. Nagy Ákos a Magyar Időknek úgy fogalmazott, hogy az utóbbi években elvégzett munkának köszönhetően Miskolc mára egy erősödő, új ipari és turisztikai központtá fejlődött, és megteremtették a közbiztonságot is, ami véleménye szerint politikai és szakmai teljesítmény egyszerre.
– Az esetleges országos konzekvenciáknak a helyi időközi választások utáni levonását meghagynám másoknak. A magam részéről abban biztos vagyok, hogy ha én, vagyis a Fidesz–KDNP jelöltje leszek a befutó, azt úgy fogjuk értékelni, mint a miskolciak biztatását a 2019-es önkormányzati, illetve polgármester-választásra – fűzte hozzá.

Sopronban négy jelölt indul a mandátumért
Fotó: Éberling András
Szintén jövő vasárnap lesz időközi képviselő-választás Veszprémben, a 8-as egyéni önkormányzati választókörzetben, ahol a kormánypárti Kovács Áron az LMP-s Zelenák Adriánnal küzd meg a mandátumért. Utóbbi úgy véli, hogy a veszprémi választás szakmai és politikai kérdés is.
– Nyilvánvalóan befolyásolja a nagypolitika, hogy helyben mi történik, de én szakmai érvek mentén kampányolok. Szakmai alapon mondom el a véleményem arról, hogy mi az, amit másképpen kellene csinálni ebben a körzetben és általában Veszprémben – fogalmazott Zelenák. A politikus ugyanakkor kiemelte: a mostani voksolás eredményéből a jövő évi veszprémi önkormányzati választással kapcsolatban lehet majd következtetéseket levonni.
A július 22-i békéscsabai időközi önkormányzati képviselő-választáson két jelölt indul: Paláncz György (Fidesz–KDNP) és a papíron független, de a teljes ellenzék által támogatott Körömi János. Szerencsen is július 22-én járulnak szavazóurnákhoz a lakosok, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen polgármestert választanak. Sável Katalin aljegyző lapunkat arról tájékoztatta, hogy a szavazáson egyetlen jelölt lesz, Nyiri Tibor (Fidesz–KDNP) eddigi alpolgármester.
Kiszelly Zoltán politológus lapunknak azt mondta, az önkormányzati választásokon az az elv érvényesül, hogy minél kisebb egy település, annál kevésbé fontos a pártpolitika. Hozzátette: a határt a megyei jogú városoknál lehet meghúzni, a kisebbeken már sokkal inkább a jelölt személye számít.
– Egy kisvárosban vagy egy községben elsősorban az fontos, hogy a jelölt mennyire ismert, hiteles, helyben él vagy sem, és ha korábban részt vett a helyi közéletben, akkor milyen teljesítményt nyújtott – hangsúlyozta. Szavai szerint számít az is, hogy hol lesz a választás, mert vannak olyan városok, amelyek inkább egy kormánypárti jelöltnek kedveznek, míg máshol talán inkább egy ellenzéki aspiráns lehet esélyesebb.
– Lényeges az is, hogy mennyi jelölt van, illetve hogy egy-egy politikus mögé hány jelölőszervezet sorakozik fel – mutatott rá Kiszelly Zoltán. A politológus úgy véli: a választások eredményéből országos következtetéseket nem lehet levonni, de a helyi hangulatot fel lehet mérni.