Egy ismert fehérorosz oligarchán keresztül orosz források évek óta támogatják a kelet-európai Nyugat-ellenes mozgalmakat, köztük a Jobbikot – derült ki a ZDF német televízió Frontal21 című tényfeltáró műsorának riportjából, amelyről a Hvg.hu számolt be tegnap. Alekszandr Uzovszkij állítólag eurótízezreket kap Moszkvától arra, hogy a legkülönbözőbb nacionalista, NATO-ellenes jobb- és baloldali csoportokat, pártokat segítse. Most az derült ki, hogy ennek részeként a Magyar Gárda 2014 októberében háromezer euróhoz jutott NATO-ellenes tüntetések megtartására, de a műsorkészítők szerint a neonácinak nevezett Jobbik is kapott tízezer eurót.
A Frontal21-nek nyilatkozva Uzovszkij elismerte a pénzmozgásokat. Mirkóczki Ádám a Hvg.hu-nak leszögezte: nem hallott a riportban említett pénzről, de biztos abban, hogy a hír nem igaz. Schön Péter gazdasági igazgató kizártnak tartja a támogatást. Emlékeztetett: a párt 2014-es költségvetését az ÁSZ vizsgálta, és nem talált kivetnivalót. „A Jobbik soha semmilyen orosz vagy más külföldi pénzt nem kapott támogatásként.
A HVG írásának állításai valótlanok, az általa hivatkozott német cikkben a Jobbik és a Gárda kapcsán feltételes módban szerepel a támogatás (amely természetesen így is hazugság), míg a HVG-cikkben szereplő tévériportban egyáltalán nem kerül szóba sem a Jobbik, sem a Magyar Gárda. A Jobbik megteszi a szükséges jogi lépéseket, helyreigazítással fordul a ZDF és a HVG felé, valamint további eljárásokat kezdeményez, ha nem helyesbítik a valótlanságokat” – áll a párt közleményében.
Érdekesség, hogy a Jobbikhoz kötődő Simicska Lajos többször kritizálta, hogy szerinte Orbán Viktor miniszterelnök egyre szorosabban együttműködik Oroszországgal. Ismert ugyanakkor, hogy a párt európai parlamenti képviselője, Kovács Béla ellen az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában feljelentést tett, miután a politikus egy akkor is aktív, korábbi KGB-ügynökkel kapcsolatos nyomozás során a titkosszolgálat látókörébe került, mert konspiratív módon kapcsolatot tartott orosz diplomatákkal. A Fidesz által gyakran csak Simicska-pártnak nevezett Jobbik korábban a legoroszbarátabb párt volt, míg mára – feltehetően Simicska kérésére – oroszellenessé vált.

Kisberk Szabolcs, az N1TV főszerkesztője kérdezte Vonát
Mostanában viszont Vona Gábor Jobbik-elnök állítja azt Orbán Viktorról, hogy a kormányfő a katonaévei alatt kapcsolatban állt a szolgálatokkal, és a családjában is voltak olyanok, akik jelentettek. A közelmúltban pedig arról beszélt, hogy szerinte nagy baj lenne, ha külföldön rejtegetne eltitkolt vagyont Orbán Viktor vagy a családja, a kormányfőt ugyanis ebben az esetben zsarolni lehetne, ami hatalmas nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az országnak. Ezt követően Gyurcsány Ferenc folytatta bizonyítékok nélküli vádaskodását, miszerint Oroszországnak információi vannak a Fideszhez és a kormányfőhöz köthető törvénytelen pénzmozgásokról.
Tegnap a Magyar Narancs a Jobbik pártalapítványának költéseiről számolt be, amiből kiderült: utóbbi több száz millió forint közpénzzel támogatja az Alfahírt és az N1TV-t. A beszámoló emlékeztetett: korábban is jelentős összegeket kapott a Jobbikhoz köthető médiát (Alfahír, Barikád) kiadó alapítvány, illetve kft., de ekkoriban még volt olyan év, hogy több tíz milliós támogatást kapott a Hatvannégy Vármegye Alapítvány vagy a Baranyi Tiborhoz köthető Atilla Király Népfőiskola, többször támogatták Budaházy Edda különböző projektjeit, ahogy jutott Horthy-szoborra, de számos tanulmányra és egyéb kisebb rendezvényre is. Azaz a szélsőjobboldali szubkultúra radikális képviselői is jelentős támogatásokra számíthattak Vona Gáboréktól éveken át.
Ez azonban megváltozott, hiszen a közelmúltban sokkal koncentráltabban fókuszáltak a párthoz köthető médiára, a korábban szórtabb támogatási rendszer kárára. Míg a Jobbik pártalapítványa 2012-ben 88 különböző címen osztott ki támogatásokat, 2016-ban már csak 16 címen, és abból is három a Kiegyensúlyozott Médiáért Alapítványhoz ment. Utóbbi az elmúlt két évben összesen 251,7 millió forintot kapott. Az alapítvány által tavaly kiosztott összesen csaknem 190 millió forintból 167,5 millió, azaz a teljes támogatás több mint 88 százaléka ment a párthoz köthető médiába.
Eközben az Index terjedelmes cikkben foglalkozott egy új, néhány hét múlva induló szélsőjobboldali mozgalommal, amelynek tagjai úgy látják: sem a Fidesz, sem a Jobbik nem képviseli hitelesen az értékrendjüket. Mint ahogy lapunk is megírta, július 8-án lesz a zászlóbontás Vecsésen. Bár a nevüket egyelőre nem árulják el, de annyi kiderült, hogy a mozgalom fő pilléreit a Betyársereg politikai szárnya, az Érpataki Modell Országos Hálózata és az Identitárius Egyetemisták Szövetsége adja. A portál megkérdezte Vona Gábort, mennyire tart attól, hogy egy új radikális erő szavazatokat vehet el a Jobbiktól, mire az elnök azt mondta: nem foglalkozik matekkal, őt értékorientáltság mozgatja. Annak kapcsán, hogy az utóbbi időben megszűntek jobbikos alapszervezetek, azt mondta, hogy ez egy természetes folyamat. Megjegyezte, hogy amióta néppártosodik a Jobbik, nemcsak megszűntek alapszervezetek, hanem újak is alakultak. – Ami újdonság, hogy mostanában politikai okok miatt szűntek meg alapszervezetek, míg korábban csak technikai problémák miatt történt ilyesmi – tette hozzá Vona Gábor.
Feljelentést tesz a Fidesz
Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke feljelentést tesz egy ózdi korrupciógyanús ügy miatt. – Egy kiszivárgott hangfelvételen Janiczak Dávid, Ózd jobbikos polgármestere, a párt alelnöke állítólag a város jegyzőjével és alpolgármesterével arról beszél: egy több mint 400 millió forintos vízminőség-javító tenderen előnyben kellene részesíteni egy, a másik pályázónál 10 százalékkal drágább ajánlatot tevő céget, és az végül meg is kapta a megbízást – idézte fel a politikus. Szerinte három hete nem válaszolnak a feltett kérdésekre, éppen ezért ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz hivatali visszaélés gyanújával, és kéri az ügyészséget, hogy vizsgálja meg a hivatali vesztegetés elfogadásának gyanúját is.
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője úgy reagált: az önkormányzat és Janiczak Dávid munkájával kapcsolatban számos hatósági ellenőrzés volt, és nem találtak törvénytelenséget, szerinte most is így lesz. Nem sokkal később Janiczak tájékoztatóján közölte: nyilvánosságra hoz minden, a lehallgatásából származó hangfelvételt. Jelezte: a felvétel vonatkozó részét május 9-én már közzétette, szerinte abból megállapítható, hogy a városvezetés mindössze kockázatelemzést végzett. Felvetette azt is, hogy a beruházás szoros állami felügyelet mellett zajlik. A politikus értékelése szerint az önkormányzat tisztességes, átlátható és jogszerű munkát végez.
Arra a kérdésre, hogy miért a 40 millió forinttal drágább ajánlat nyert, azt felelte, hogy nem az ár volt az egyetlen szempont, ami alapján győztest hirdettek, figyelembe vették azt is, hogy szoros határidővel kell megvalósítani a projektet. Hozzátette: a teljes hanganyagból kiderül, hogy korrupció gyanúja fel sem merült. Arról is kérdezték, hogy a nyertestől kapott-e pénzt. „Hát hogy kaphattam volna?” – kérdezett vissza. Janiczak Dávidot megkérdezték a felvétel készítésének körülményeiről is. Kifejtette, hogy a hanganyagokat megtalálták „egy illető” számítógépén a nyomozó hatóságok, azokon hallani, hogy valaki munkaidő előtt ragasztóval helyez el vélhetően egy diktafont az egyik bútoron.