Magyarország megbélyegzett, kiszorított, kritizált politikája mára a győztesek politikája lett Orbán Viktor szerint. A miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén megköszönte a határon túli magyarok képviselőinek, hogy az erős ellenszél, a folyamatos támadások dacára kitartottak a kormány mellett.
Fontosnak nevezte, hogy 100 évvel a trianoni diktátum után a magyar nemzet egyes részei egymásra találtak, és a magyar–magyar együttműködés napi gyakorlattá vált. Éppen ezért úgy látta, nem túlzás azt mondani: az elmúlt hat év legnagyobb sikere a nemzetegyesítés. A miniszterelnök szólt arról is, hogy a kisebbségi jogok biztosítása terén a szomszédos országok uniós csatlakozása csak szerény mértékben váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az EU nemzetiségek jogaival összefüggő szabályai éppúgy halott betűk, mint a trianoni diktátum erre vonatkozó részei voltak – fogalmazott.

A miniszterelnök szerint az elmúlt hat év legnagyobb sikere a nemzetegyesítés
Kitért a bevándorlásra is, amelyet úgy kommentált, hogy vannak olyan európai erők, amelyek ki akarják cserélni az európai közélet „altalaját”. A nyugati világban szellemi zűrzavar uralkodik – folytatta a miniszterelnök, de szerinte már láthatóak a balliberális világrend összeomlásának jelei. Erre utal a Brexit és Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson.
A röszkei zavargások ügyében hozott előző napi ítéletet is kommentálta Orbán Viktor, helyesnek nevezve azt. Beszédében később érintette a közelgő romániai választást, amelyet sorsdöntőnek nevezett.
– Régen fordult elő – mondta –, hogy olyan komoly veszélybe került volna az erdélyi magyarok bukaresti parlamenti képviselete, mint most. Ezért arra kérte az erdélyi magyarságot, hogy szavazzanak, a vezetőik működjenek együtt, és a bukaresti képviselet szempontját helyezzék az első helyre. Végül támogatásáról biztosította a külhoni tematikus évek gondolatát, jelezve, hogy 2017 a külhoni magyar családi vállalkozások éve lehet. Ezt végül a tanácskozás résztvevői zárónyilatkozatban is rögzítették.
Az értekezlet ülésének szünetében Molnár Gyula, a szocialisták elnöke bírálta a tanácskozást, szerinte azon csak olyan határon túli szervezetek képviselői vehetnek részt, akik támogatják az Orbán-kormányt. Mindemellett elismerte, hogy látnak eredményeket a határon túliaknak járó gazdasági támogatások területén.
Soha nem látott összegű gazdasági támogatást biztosít a magyar kormány külhoni gazdasági fejlesztésekre, ahogy jelentősen bővültek más nemzetpolitikai támogatások is – közölte a nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az ülés utáni sajtótájékoztatón.

Az esemény résztvevői rögzítették, hogy 2017 a külhoni magyar családi vállalkozások éve lesz
Semjén Zsolt kifejtette: míg 2009-ben 9 milliárd forintot fordítottak nemzetpolitikai támogatásra, most ez az összeg eléri a 30 milliárdot. E mellé jönnek a gazdaságfejlesztési támogatások. 2015 és 2018 között a Vajdaságban 50 milliárdot, Kárpátalján 32 milliárdot fordítanak ilyen célokra, és ennek fele vissza nem térítendő támogatás, a másik része kamatmentes hitel. Hasonló támogatásokat biztosítanak a horvátországi és szlovéniai fejlesztésekre is.
A tanácskozás után a KDNP ifjúsági szervezete közleményben ítélte el a Jobbikot, amiért Vona Gábor nem jelent meg az értekezleten. Mint írták: „a nemzetáruló MSZP is legmagasabb, elnöki szinten képviselteti magát a stratégiailag fontos eseményen, de még az LMP nevében is a frakcióvezető, Schmuck Erzsébet van jelen”.
Vona viszont éppúgy távol maradt az eseménytől, mint 2010-ben a parlamenti üléstől, amelyen megszavazták a kettős állampolgárságot.
TRUMP-TANÁCSADÓ: ORBÁN EGY BÁTOR VEZETŐ
Donald Trump csapatában mély csodálat és tisztelet irányul Orbán Viktor felé, jelentette ki Jeffrey D. Gordon, az Egyesült Államok leendő elnökének külpolitikai tanácsadója a Mandiner internetes hírportálnak minap adott interjúban. A tanácsadó megerősítette, hogy Donald Trump és Orbán Viktor múlt heti telefonbeszélgetése során a januárban beiktatandó elnök hivatalos látogatásra invitálta a magyar kormányfőt Washingtonba, tehát hamisak azok az ellenzéki vádak, amelyek korábban kétségbe vonták a diplomáciai gesztus megtörténtét. Gordon szerint a magyar miniszterelnök egy bátor vezető, aki a józan ész talaján áll. Az utóbbi hónapok történései abba az irányba mutatnak, hogy a világ fel fog ébredni és rá fog jönni, hogy Orbánnak és Trumpnak van igaza, mondta a tanácsadó. A jövőben új fejezet kezdődik az amerikai–magyar kapcsolatokban – hangsúlyozta Gordon.