Orbán Viktor kiemelte: az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének New York-i felszólalásából egyértelműen kiderült, hogy az ő érdekeikkel nem ellentétes, ha Európába hirtelen több millió bevándorló érkezik háború tépázta térségekből. A miniszterelnök úgy fogalmazott: miközben ez az amerikai érdekekkel nem ütközik, kíváncsi arra, ha valaki vízum nélkül be akarna jutni az USA-ba, vajon sikerülne-e neki élve. Aligha – tette hozzá. Orbán Viktor szerint ha Magyarország a felét megtenné annak, amit az USA tesz, ahol falakat építenek és tűzparancs van érvényben a mexikói határon, akkor a „keresztvizet is leszednék rólunk”.
Mint ismert, a nagykövet szerdán fogalmazott meg kritikát Magyarországgal kapcsolatban. Colleen Bell elismerte ugyan, hogy minden államnak joga van megvédeni a határait, de arra figyelmeztetett, hogy mindenkinek kötelessége segíteni a bevándorlókat, menekülteket. Bell hiányolta a Paks 2-megállapodás iratainak nyilvánosságát, problémaként említette a korrupciót, és kifogásolta a médiapiaci viszonyokat is. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter Bell szavaira úgy reagált: egyetlen unión kívüli ország beavatkozását sem toleráljuk, és nem leszünk gyarmat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a nagykövet által felvetett kérdéseket Magyarország az Európai Unióval vitatja, illetve vitatta meg, és le is zárta azokat. Rogán Antal, Orbán Viktor kabinetfőnöke a TV2-nek úgy nyilatkozott: az USA, az unió és a nagyhatalmak érdeke annak a térségnek a stabilizációja lenne, ahonnan a migránsok érkeznek, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai bevándolási politika jóval szigorúbb, mint a magyar, amelyet kritika ért.
Bell a Népszabadságban pénteken közölt interjúban azt mondta, semmi újat nem fogalmazott meg, amit eddig ne mondott volna, szerinte Európa biztonsága az USA nemzeti érdeke. Bell kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy egyetért-e Szijjártó Péter állításával, miszerint az USA egyre több bevándorlót szeretne látni az unióban. Mint mondta, támogatják az EU-nak a menekültválság átfogó és együtt érző megoldására irányuló törekvéseit. Colleen Bell cáfolta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elmozdítására történnének kísérletek, a korrupt tisztviselőkkel kapcsolatos kérdésre pedig úgy fogalmazott: a beutazási tilalomra vonatkozó megfigyelést napi szinten vizsgálják, ám neveket nem említett. Az Alapjogokért Központ Bell tévedéseit összegyűjtve közölte: az a kijelentése, hogy az Alkotmánybíróság bíráit korlátozták abban, hogy érdemben döntsenek az alaptörvény módosításairól, nem igaz, mert a testület sosem bírálhatta felül a módosítások érdemi részeit, és tévedett a bírák kijelölésével kapcsolatban is, mert a testület tagjait kétharmados többséggel választják meg. A kifogások része volt, hogy a médiatanács tagjai egy pártból érkeztek, holott az igazság az, hogy az ellenzék nem volt képes megállapodni a delegáltakról. A Paks 2-iratok kapcsán a központ emlékeztetett: a szerződésekről a T. Ház szavazott, a dokumentumokat pedig a Magyar Közlönyben is közzétették.