Országos törési és kockázatfelmérő kampányt szervez a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) – jelentették be tegnap, a csontritkulás világnapján.
A csontritkulás a csontváz betegsége, amely a csont ásványi anyag tartalmának fokozatos fogyatkozásával jár, majd a csontszilárdság csökkenése miatt a csontok fokozott törékenységéhez vezet. A társaság elnöke, Takács István hangsúlyozta, a betegség jelentős probléma a gazdaságilag legfejlettebb, korszerű egészségügyi ellátórendszerrel bíró országokban is.
Előrejelzések szerint az elöregedő népesség és a megváltozott életkörülmények – például az ülőéletmód – következményeként a csontbetegségek száma következő ötven évben meg fog duplázódni. Magyarországon jelenleg minden tizedik embert érinti, férfiakat, nőket egyaránt, és a közhiedelemmel ellentétben nem csak a 60 feletti korosztályt.
– A csontritkulás számos esetben medencetöréshez vagy csigolyatöréshez vezethet, ami a teljes mozgás beszűkülését okoza – figyelmeztetett Takács István. Hozzátette: a már törést elszenvedett betegeknek a fele sincs tisztában azzal, hogy csontritkulásban szenved, pedig megfelelő kezelés nélkül ötször nagyobb eséllyel szenvednek újabb törést.
Miközben a betegség gyakorisága emelkedik, évről évre kevesebben mennek kezelésre: míg 2014-ben 90-100 ezer fő, addig idén már csak 70-80 ezer. – Ennek az lehet az egyik legvalószínűbb oka, hogy a törésekig a csontritkulás tünetmentes marad, ezért is nevezik néma betegségnek – mondta a szakértő.
A Tovább ne törj! című országos kampány október végén kezdődik és négy héten keresztül tart. A szűrőprogram elsősorban a csonttörési rizikót felmérő tesztre épül, amely a gyógyszertárakban és online lesz elérhető. Azok, akiknél magas a kockázat, ingyenes megelőző-oktató csomagot kapnak, illetve lehetőségük nyílik arra is, hogy a MOOT támogatásával közvetlenül szakemberhez forduljanak.
Bács Éva radiológus főorvos elmondta: a csontritkulás kezelésének az alapja, hogy korai stádiumban felismerjék a betegséget. Erre a célra szolgál a DEXA-vizsgálat, amellyel a csontok ásványianyag-tartalmát és a törés kockázatát tudjuk kimutatni. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, és legfeljebb tíz percet vesz igénybe, ugyanakkor minden ötven év feletti nőnek és kockázati csoportba tartozó férfinak érdemes lenne évente elvégeztetni – emelte ki a radiológus.