– Szeretnék nemzeti ügyet csinálni az olimpiából, de ha ez nem sikerül, akkor be kell látnunk, hogy pártügyként nem lehet diadalra vinni – mondta Orbán Viktor hétfőn. A kormányfő közölte, szerdán a kormány és a Fővárosi Közgyűlés is megvitatja majd a kialakult helyzetet. – A helyzet az, hogy volt egy nemzeti ügyünk, amiből pártügy lett, most az a kérdés, hogy ebből lehet-e újra nemzeti ügyet csinálni – összegzett.
Arra a kérdésre, hogy megállapodott-e Tarlós István főpolgármesterrel arról, hogy 2019 után is folytathatja a munkáját, ha visszavonja az olimpiai pályázatot, azt felelte: a Fideszben nem szoktak pozíciót osztani, csak munkát. Az Országgyűlésben Vona Gábor, a Jobbik elnöke – a párt korábban minden fórumon szavazatával támogatta a fővárosi pályázatot – Orbán Viktort tette felelőssé, hogy szerinte az emberek olimpiapárti hangulata mára megfordult. Vona azt tanácsolta: olimpiaügyben Orbán ne bújjon Tarlós István szoknyája mögé. A kormányfő, nem kis derültséget keltve, erre úgy reagált: „Nem én szoktam más férfiak szoknyája mögé bújni.”

Vona Gábor és Orbán Viktor a parlamentben. Ügyrendi kérdés lett a szóváltásból
Az LMP-s Hadházy Ákos szerint a közvélemény-kutatások szerint ma már az emberek többsége ellenzi a játékok megrendezését. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint csak konszenzus alapján lehet benyújtani a pályázatot.
– A baloldalé a felelősség, neki kell megmagyaráznia, hogy miért támadta meg az általa korábban támogatott pályázatot – mondta az államtitkár. Tarlós István szerint arcátlanság, ahogy az olimpiarendezés ügyében Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője Budapestre, a fővárosi önkormányzatra hárítaná a felelősséget. Kósa Lajos szerint egyszerű félreértés történt, ő csak azt mondta, hogy a pályázat visszavonásának a főváros az ura.
A Magyar Olimpiai Bizottság továbbra is kiáll Magyarország olimpiai pályázata mellett! – ezzel a címmel jelentetett meg hétfőn közleményt a MOB. Borkai Zsolt elnök ebben annak a véleményének adott hangot, hogy a Momentum Mozgalom tettével Franciaország és az Egyesült Államok mellé állt, önös érdekeikért háttérbe szorítva saját nemzetüket. „Jelen pillanatban az egység megbomlott, őszintén szólva minimálisra csökkent az esélye, hogy Budapest nevét mondják ki Limában szeptemberben” – olvasható a szövegben.

BOM: Ha nem lesz megegyezés, a 2028-as olimpia lehet a cél
Az elmúlt hetek politikai fordulata ellenére a Budapesti Olimpiáért Mozgalom (BOM) változatlanul támogatja egy budapesti olimpia megrendezését. A BOM szerint ha most nem sikerül, akkor 2019-re kell olyan politikai konszenzust teremteni az olimpia ügyében, amely lehetővé teszi, hogy a magyar főváros a hibákból tanulva még esélyesebben vághasson bele a 2028-as olimpiai játékok pályázati szakaszába.
– Tömegesen kap a Civil Összefogás Fórum üzeneteket, hogy a békemenet utcára menjen, bizonyítva, hogy a fővárosiaknak csak töredéke ellenzi az olimpiai pályázatot – mondta a Magyar Időknek Csizmadia László. A CÖKA–CÖF elnöke leszögezte: nem külső erők lehetetlenítették el Budapest pályázatát, hanem belső árulás történt. – Az erkölcsi megvetés óriási, a felhergelt tömegeket ugyanakkor nem szabad utcára vinni – szögezte le.
Óriási fejlődést hozna a rendezés
Több olimpiai bajnok sportoló is megszólalt a pályázat kapcsán a napokban különböző fórumokon. A kétszeres olimpiai bajnok kardvívó Szilágyi Áron jónak tartja, hogy népszavazáson lehet véleményt mondani a 2024-es budapesti olimpiai pályázatról. Benedek Tibor háromszoros olimpiai bajnok, Európa- és világbajnok vízilabdázó, edző elfogadta, hogy a pályázat parlamenti döntés eredménye. Szerinte a budapesti olimpiának az összefogásról kell szólnia, és az olyan dolog, ami ennek az ellenkezőjéről szól, és belekeveredik a politika, nem segít. Igaly Diána sportlövő olimpiai bajnok szerint egy budapesti ötkarikás játék infrastruktúráját a magyar lakosság használhatná sokáig. Csapó Gábor olimpiai bajnok vízilabdázó szerint egy olyan puritán olimpiát, amilyet Budapest tervez, meg tudnánk valósítani.
„Hiába próbálja a fővárosra áttolni a felelősséget, hiába próbál nyuszi módjára Tarlós István szoknyája mögé bújni, a felelősség az öné” – jelentette ki Vona Gábor.
„Nem én szoktam más férfiak szoknyája mögé bújni” – felelte Orbán Viktor. Az idézett mondatok napirend előtt hangzottak el.
A Jobbik elnöke Orbán Viktor helyzetértékelését kommentálta, majd a miniszterelnök viszonválaszban reagált erre. Nem sokkal a szópárbaj után egyes hírportálok azonban úgy tálalták azt, mintha a kormányfő kezdeményezte volna a személyeskedést. A 24.hu munkatársa a Parlament folyosóján kérdezte meg Vonát az incidensről, és szó szerint így fogalmazott: „Önt az imént lényegében lebuzizta Orbán Viktor.” Erre a Jobbik-elnök azt felelte: „Minősíthetetlen, amit a kormányfő tett.” Ezután az újságíró maga idézte fel a Ripost tavalyi cikkét, amely Vona vélt homoszexuális kapcsolatairól szólt, és amit a politikus határozottan cáfolt. A 24.hu felvetésére a Jobbik vezetője úgy fogalmazott: „Orbán most a Ripost szintjét hozta, odáig süllyedt.” Hozzátette: „Arra kérem Orbán Viktort, ne bújjon Kövér szoknyája, illetve nadrágja mögé.” A Hvg.hu felvetésére, hogy Vona nem provokálni akarta-e Orbánt azzal, hogy ő is egy férfi, Tarlós István szoknyája mögé bújással vá- dolta, a Jobbik elnöke azt mondta: egyáltalán nem, ez egy teljesen közkeletű mondás.