Elsősorban a zöldség, a gyümölcs, a teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, valamint a tejtermék képezi a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) közelmúltban kiadott, Okostányér elnevezésű táplálkozási ajánlásának gerincét, amelyben lényeges elem a mértékletesség, valamint a rendszeres mozgás népszerűsítése is.
Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ tudományos bizottságának elnöke a Magyar Időknek a részletekkel kapcsolatban kifejtette: a legszembetűnőbb újdonság, hogy miközben a korábbi ajánlások a tápanyagok (zsírok, szénhidrátok) oldaláról közelítették meg az egészséges táplálkozást, addig az Okostányér az élelmiszerekről, élelmiszercsoportokról, azok javasolt fogyasztásáról ad tájékoztatást, közérthető formában.
Az elmúlt évtizedekben bebizonyosodott, hogy ez utóbbi, vagyis az élelmiszer-alapú ajánlás könnyebben értelmezhető, tehát hatékonyabb. Kérdésünkre a szakértő természetesnek nevezte, hogy a tudományos állásfoglalások tükrében a táplálkozási ajánlások időről időre megújulnak, hiszen csak így maradhatnak aktuálisak.
Néhány évtized alatt megváltoztak a táplálkozási szokások, valamint a boltok élelmiszer-kínálata, ezeket szintén be kell építeni a legújabb iránymutatásokba. Ráadásul a nemzetközi gyakorlat is ezt az elvet tükrözi. Az Okostányér kialakítása során az MDOSZ figyelembe vette a világszerte jelenleg érvényes, valamint az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság táplálkozási ajánlásait, továbbá a hatályos közétkeztetési rendelet néhány elemét is.
A szakértő kérdésünkre példaként említette a fehér lisztből készült élelmiszereket, amelyek egyre gyakrabban megosztják a társadalmat vélt vagy valós egészségügyi hatásuk miatt. Az ajánlás szerint naponta háromszor lehet kenyérfélét fogyasztani, alkalmanként egy közepes szelet kenyeret vagy egy átlagos súlyú péksüteményt.
Ebből célszerű, ha egy adagot teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruból fogyasztunk. Rengeteg előnye van ugyanis a teljes értékű gabona fogyasztásának, többek között a jelentősen magasabb rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalom.
Szűcs Zsuzsanna hozzátette: az új ajánlások az egészséges felnőtt embereknek szólnak, így bármilyen egészségi probléma esetén más irányelvek érvényesülnek, amelyek megvalósításában dietetikus szakember lehet a segítségünkre.
A most kialakított javaslat felhívja a figyelmet a só, a cukor és a zsiradék csökkentésére, a folyadékbevitelre, a napi rendszerességű zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, valamint a fizikai aktivitás fontosságára, emellett a sovány hús és a tojás heti, változatos fogyasztására. Az ajánlás legalább heti egyszer javasolja a halat, ellenben a belsőségek, többek közt a máj fogyasztását korlátozza, heti egy alkalomra. Szintén nem ajánlatos naponta burgonyát enni.
A kormány jövő évre meghirdetett áfacsökkentése bizonyos alapvető élelmiszereknél segíti, hogy alkalmazkodjunk a mindennapokban az új ajánláshoz, mivel a baromfi, a tojás, valamint a tej áfakulcsának mérséklésével ezek az élelmiszerek olcsóbbak lesznek. A jövő évi büdzséből kimarad a zöldség- és gyümölcsfélék, valamint a kenyérfélék adókulcsának mérséklése, azonban erről nem tett le a kormány, elképzelhető, hogy már 2018-ban csökken ezen termékek forgalmiadó-kulcsa is.