– Képzéseinkre kétszer annyi hölgy iratkozik be, mint férfi, a nők körében inkább a pénzügyi-gazdasági tanfolyamok a népszerűek, a férfiak pedig nagyobb arányban jelentkeznek ipari képzésekre, azon belül is a gépkezelői terület az egyik legnépszerűbb – mondta lapunknak Tóth Réka, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője.
Ismertetése szerint a társadalombiztosítási ügyintéző- és a bérügyintéző-képzések vonzották a legtöbb jelentkezőt a nők körében, ezt a két szakot egyébként együtt szokták elvégezni a tanulók, mert sok munkahelyen egy emberhez tartozik mindkét terület.
– A harmadik helyezett a jelentkezések listáján a vállalkozási mérlegképes könyvelő lett, míg a pénzügyi-számviteli ügyintéző negyedikként végzett. A sportedzői képzés ezúttal is előrébb lépett egyet, így került az ötödik helyre.

Természetesen a fodrászszakma is keresett a fiatalok körében
Fotó: Kurucz Árpád
Az államháztartási mérlegképes könyvelő a hatodik lett, két helyet javítva egy évvel korábbi szerepléséhez képest. Az adótanácsadó-képzés megtartotta korábbi pozícióját, ezúttal is a hetedik helyen végzett, míg az IFRS mérlegképeskönyvelő-képzés három helyet rontott az előző évi listához képest – fejtegette Tóth Réka, aki arról is szólt, hogy a kilencedik helyen végzett a pénztárkezelő és valutapénztáros OKJ-s képzés, a tavalyi tizedik, az állatgondozó lekerült a listáról, helyét a logisztikai és szállítmányozási ügyintéző vette át.
Kérdésünkre Tóth Réka elmondta, hogy a tavalyihoz képest már most magasabb a jelentkezők száma, a tavaly előtti adatokhoz képest pedig jóval magasabb. – A legtöbb jelentkező a 25–34 éves korosztályból kerül ki, de amikor a jelentkezők számának a növekedéséről beszélünk, akkor elsősorban a 18–24 éves korosztályról van szó.
Érdekes még, hogy a 35–44 éves kor körüliek körében is növekvő tendenciát mutat a jelentkezők száma – magyarázta Tóth Réka. Elmondása szerint a 18–24 éves korosztály körében egyre többen végeznek el egy OKJ-s tanfolyamot abban az esetben, ha nem veszik föl a fiatalt az egyetemre, így a kimaradó egy évben is hasznosan tölti el az időt, sőt egy adott szakmára is szert tesz.
– Ebben a szakmában már egyetemista évei alatt is pénzt tud keresni a fiatal, illetve ha ugyanazon a területen tanul tovább, akkor mire végez, már szakmai gyakorlatot is fel tud mutatni – emelte ki az oktatási szakember. A 35–44 éves korosztály esetében pedig általában specializálódni akarnak egy-egy szakmán belül, de sokan vannak olyanok is, akik új karriert kezdenek.
– Egyébként kortól függetlenül sokféle élethelyzetben keresik iskoláinkat, legyen szó friss álláskeresésről, karrierváltásról, előrelépésről vagy kismamaság alatti felkészülésről – fogalmazott az oktatási szakértő, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy érdemes megnézni megyénként, melyek a hiányszakmák, és ha az adott terület közel áll a pályaválasztó érdeklődéséhez, akkor érdemes olyan képzésre menni, mert ez jelentősen megkönnyíti a tanulás utáni elhelyezkedést.
Nem szakmunkásiskola
Még mindig makacsul tarja magát a tévhit, miszerint az OKJ-s tanfolyamok a régi szakmunkásképzők modern, illetve csupán átnevezett megtestesítői. Hogy mennyire nem azok, arra a legjobb példa az lehet, hogy bizonyos OKJ-s szakmák előfeltétele legalább egy diploma.