A leggyakoribb szívritmuszavarral, vagyis a pitvarfibrillációval érintett betegek száma 2030-ra akár hetven százalékkal növekedhet – tájékoztatott szerdán a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika osztályvezetője a nemzetközi pitvarfibrillációs hét alkalmából. Gellér László elmondta, a pitvarfibrilláció több mint 11 millió embert érint csak Európában.
Magyarországon a betegek száma eléri a kétszázezret, de ebből mintegy negyven-hatvanezren nem is tudják, hogy érintettek, a tünet sokáig ugyanis nem jelentkezik. A betegség kezelése 600–3286 millió eurós terhet ró az európai egészségügyi rendszerekre.
A Magyar Kardiológusok Társaságának Aritmia és Pacemaker Munkacsoportja szerint a pitvarfibrilláció okozta problémák kezelésében uniós szinten jól állunk, ezt az is mutatja, hogy évente 1600 ilyen beavatkozást végeznek hazánkban – hangsúlyozta Sághy László, a munkacsoport vezetője.
– Magyarországon ráadásul a pitvarfibrilláció kezelését – amelyet jelenleg hét centrumban végeznek speciálisan erre képzett szakmai teamek – teljes mértékben állja a tb – tette hozzá. Sághy László arra is kitért, hogy a betegség előfordulására vonatkozó adatok valószínűleg nem tükrözik a probléma valódi méreteit: a Biosense Webster vállalat legfrissebb jelentése szerint világszinten mintegy négymillióan élnek együtt a betegséggel úgy, hogy nem tudnak az érintettségükről.
– A korai diagnózist elősegítő eljárások pozitív hatással vannak a betegek kilátásaira, ezért azon dolgozunk, hogy a hatékony terápiák minél több érintetthez eljussanak, ami költséghatékonysági szempontból is nagyon előnyös – fogalmazott Sághy László, aki a Szegedi Orvostudományi Egyetem Elektrofiziológiai Munkacsoportjának vezetője is.
Gellér László a sajtótájékoztatón rámutatott, a pitvarfibrilláció súlyos egészségügyi következményekkel járhat, és akár életveszélyes szövődményekhez, többek között stroke-hoz is vezethet.
– Fontos lenne, hogy a leghatékonyabbnak számító ablációs eljáráshoz minél többen férjenek hozzá. Az sem elhanyagolható, hogy a korai diagnózis és az ahhoz társuló hatékony terápia sokkal olcsóbb, mint a betegek rehabilitációja – hangsúlyozta az osztályvezető orvos.