Belebukott a Fenyő-ügybe Ihász Sándor egykori fővárosi főügyész, későbbi fővárosi fellebbviteli főügyész, akit tegnap hivatalos személy hivatali eljárása során, hivatali kötelessége megszegésével elkövetett bűnpártolással gyanúsítottak meg a nyomozó ügyészek.
A gyanú szerint Gyárfás Tamás tavaly októberében kereste meg hivatali helyiségében az általa személyesen ismert főügyészt, és átadta neki annak a hangfelvételnek a leiratát, amit vélhetően a zsarolója dobott be a levélszekrényébe.

A Nemzetközi Úszószövetség alelnökével szemben nem jogerősen lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el a bíróság
Fotós: Havran Zoltán
A felvételen Gyárfás és Portik Tamás Fenyő János halálról beszélget. Gyárfás tanácsot kért a főügyésztől és otthagyta a leiratot, amelyet Ihász Sándor nem továbbított a Fenyő-ügyben ismét nyomozó, a felbujtót kereső Nemzeti Nyomozó Irodának (NNI). Ihász a gyanú szerint tudott a nyomozásról, mint ahogy azt is tudnia kellett, hogy a dokumentum az ügy szempontjából olyan új bizonyítékokat tartalmaz, amelyek döntően hozzájárulhatnak a felbujtó azonosításához. Amikor minderre fény derült, tavaly novemberben Polt Péter legfőbb ügyész visszavonta Ihász vezetői megbízását.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentésére indított büntetőeljárás keretében a volt főügyész lakásán házkutatást tartottak a nyomozó ügyészek, a Gyárfás-féle leiratot pedig még tavaly novemberben lefoglalták Ihász irodájában.
Papp Gábor, Ihász védője abszurdnak, a tények szintjén és jogilag megalapozatlannak tartja a gyanúsítást, amelyet – mint mondta – megpanaszoltak és tételesen cáfolni fognak.
Ihász Sándor meggyanúsítását tegnap nem kívánta kommentálni Bánáti János, Gyárfás védője, miután védencével szemben egy hónapos, nyomkövető eszközzel ellenőrzött lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírája.
A döntés nem jogerős, mert azzal szemben a gyanúsított enyhítésért, a Fővárosi Főügyészség pedig Gyárfás házi őrizetének elrendelését indítványozva jelentett be fellebbezést.
– Áldozata vagyok ennek a szörnyűségnek, soha még a gondolata sem merült fel bennem, hogy Fenyő Jánossal vagy bárki mással szemben erőszakosan lépjek fel – jelentette ki Gyárfás Tamás az újságírók előtt. Bánáti János szerint védence húsz éve azzal a tudattal él, hogy milyen hírek jelentek meg vele kapcsolatban.
Egész életében Magyarország érdekét szolgálta, és bár gyakran távozott külföldre, nem azért, hogy elmeneküljön az eljárás elől: mindig hazatért, megjelent, amikor kellett – fogalmazott az ügyvéd. Álláspontja szerint Gyárfás állítólagos tette csak akkor lehet bűncselekmény, ha azok után, hogy rábírta Portik Tamást a felbujtás közvetítésére, a férfi is rávette a tettest a bűncselekmény elkövetésére.
– Gyárfást ugyanis a felbujtó felbujtásával gyanúsítják – fogalmazott. A Nemzetközi Úszószövetség alelnökét kedden fogták el, majd meggyanúsították a Fenyő János médiavállalkozó ellen 1998. február 11-én előre kitervelten elkövetett emberölés ügyében felbujtóként.
Szóba került a már említett hangfelvétel is, amelyet Portik állítólag 14 évvel ezelőtt titokban rögzített. – Az összevágott, hevenyészett hangfelvételen kívül semmiféle bizonyítékról nem tudnak – fogalmazott Bánáti János, aki bele akart nézni a több tízezer oldalnyi nyomozati iratba, de – mint mondta – az ügyész szerint semmit nem ismerhet meg azokból.
Gyárfás csütörtökön a bűnügyi őrizetből történt szabadulása után Portik megnevezése nélkül azt mondta a felvételről: „Sok éve megkeresett egy illető úr, beszélgetni kezdett velem és többször kérdezgetett, én gyanútlanul válaszoltam. »No, mit szólsz ahhoz, hogy Fenyő János meghalt, ugye, milyen jó most neked, neked most könnyebb az élet?« Mondtam, könnyebb, de ezzel nem vettem részt semmilyen gyilkosságban.”
A sportvezető azt is elmondta: a felvételt tartalmazó kazettát bedobták a levelesládájába, és ő maga adta át a rendőrségnek. Ezt az állítását tegnap Bánáti János is megismételte. – A hangfelvételt feltehetően csak az készíthette, akivel Gyárfás Tamás beszélt, azaz Portik Tamás – mondta az ügyvéd, aki védence és Portik kapcsolatát felületesnek nevezte.
Eszerint a viszonyuk egy ingatlanbérlettel kezdődött 1994–95-ben: Portik bérelte a volt úszószövetségi elnök egyik ingatlanát. Ezt követően alkalmi, teljesen rendszertelen kapcsolat állt fenn kettejük között, évente egyszer-kétszer találkoztak, de volt, hogy évekig nem.

Az üzletember érkezése a bíróságra. Egyre kevesebb a mozgástere
Fotós: Havran Zoltán
Volt egy ingatlancsere-ügylet is a 2000-es évek közepén, amellyel Gyárfás Tamás gazdaságilag rendkívül jól járt, fogalmazott Bánáti János. Korábban megírtuk, hogy 2004-ben Gyárfás a Széchenyi-hegyi villáját cserélte el Portikkal – papíron Portik élettársával – egy rózsadombi villára.
Tasnádi Péternek a Fenyő-perben tett tanúvallomásáról Bánáti János azt mondta: a vallomást nem tárták eléjük, így arra nem kívánnak reagálni.
Tasnádi a merénylet kapcsán folyamatban volt büntetőperben tanúként azt állította, hogy az úszóelnök megbízta őt Fenyő megölésével, amit aztán nem hajtott végre, ugyanakkor több millió forintot vett fel Gyárfástól a merénylet végrehajtására. Gyárfást is tanúként idézték be a tárgyalásra, ám a bíró Tasnádi vallomása után nem tartotta szükségesnek a meghallgatását.