ovák Katalin elmondta, tavaly 350 ezren ajánlották fel adójuk egy százalékát a Nemzeti Tehetség Programnak, ez pedig azt jelenti, hogy ugyanennyi fiatalnak tudnak támogatást adni tehetségük kibontakoztatásához. Minden adózó, aki erre a célra ajánlja fel adója 1 százalékát, felkarol egy tehetséges fiatalt – fogalmazott.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy az adózók a 1823-as technikai számon ajánlhatják fel adójuk 1 százalékát a nemzetközileg is egyedülálló tehetséggondozó programra, május 22-éig. Jelezte: a program részleteiről a www.facebook.com/1823.hu/ közösségi oldalon lehet tájékozódni.
A 2028-ig szóló programnak minden évben két forrása van: egyrészt a felajánlott 1 százalékokból, másrészt nagyjából ugyanilyen összegben központi forrásból működtetik, pályázatok útján. Közölte, az idei pályázatokat már kiírták, és eddig 17 kiírásra 1750 pályázat érkezett, 3,4 milliárd forint összegben.
A program indulásakor, 2009-ben még csak 50 ezren, míg tavaly már 350 ezren ajánlották fel adójuk egy százalékát a fiatalok tehetséggondozására. A kormány hisz abban, hogy a tehetséggondozás, a fiatalok felkarolása az egyik legjobb befektetés – hangoztatta.
Az államtitkár kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy a kormány szerdán áttekintette a demográfiai helyzetképet, az eddigi kormányzati lépések eredményeit, és azt, miként tudtak szembenézni a demográfiai krízissel.
Közölte, 2010-hez képest megduplázták a családtámogatásokra fordított összeget, így mostanra, számításaik szerint, OECD-összehasonlításban első helyen áll Magyarország a GDP-arányos családtámogatási ráfordításokban. Az államtitkár szerint a kormányzati lépéseknek is köszönhető, hogy valamennyi demográfiai mutató kedvezően alakult az elmúlt években.
Elmondta, a jövőben a családtámogatásoknál várhatóan nagyobb szerepet kap majd a magyar állampolgárság, ahogy például arról már döntöttek az egyszeri anyasági támogatásnál, a külföldön született magyar állampolgárságú gyerekek esetében, 2018-tól.
A hangsúlyosabb kormányzati célok között említette a kisgyermeket nevelő anyák munkavállalásának további segítését, például újabb bölcsődei fejlesztésekkel, rugalmasabb bölcsődei rendszer kialakításával vagy a még rugalmasabb munkavállalás lehetővé tételével.