A jogszabályi feltételek mellett a legfontosabb az a lelkület és elhivatottság, amely nem nyolcórás foglalkozást jelent, hanem 24 órás, a gyermek életét meghatározó elkötelezettséget – jellemezte a nevelőszülői hivatást lapunknak Fülöp Attila.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta, a kormány az idén több mint húszmilliárd forinttal támogatta a nevelőszülői hálózatokat, a jövő évi költségvetésben további 850 milliós forrás áll majd rendelkezésre a nevelőszülői hálózatok megerősítésére, további fejlesztésére.
– A gyermekekért való felelősségvállalás fontos érték Magyarországon – ezt hangsúlyozták ősztől kezdve a nevelőszülői hivatást népszerűsítő országos kampány állomásain, Debrecenben, Szegeden, Zala és Pest megye településein. Fülöp Attila közölte: az országos kampány során szeretnék felhívni azoknak a figyelmét, akik elhivatottságot éreznek vagy esetleg még nem tudtak erről a hivatásról, hogy bátran jelentkezzenek nevelőszülőnek.
A kampány a jövő évben folytatódik, szeretnének minden megyébe ellátogatni. Ezekre az alkalmakra kitelepülnek a nevelőszülői hálózatok, és elmondják, milyen örömökkel és nehézségekkel jár a nevelőszülői lét, ami több mint foglalkozás, sokkal inkább hivatás.
– Huszonháromezer gyermek van a gyermekvédelemben, ebből tizenötezren nevelőszülőknél élnek, a gyermekotthoni férőhelyek kiváltásával pedig több nevelőszülőre van szükség. Szeretnénk azt is, ha önzetlen segítségnyújtásuk és közösségépítésük miatt a társadalmi ismertségük és megbecsülésük a helyére kerülne. Aki vállalja, hogy átmenetileg egy számára ismeretlen családból kiemelt gyermeket gondoz, azt is tudja, hogy az eredeti családnak ad időt arra, hogy visszakerülhessen hozzájuk a gyermek – nyilatkozta lapunknak Fülöp Attila.
A nevelőszülői hivatással 2014 óta együtt jár a foglalkoztatási jogviszony, és az elmúlt négy évben az egy gyermek után járó havi 15 ezer forint a négyszeresére, 60 ezerre emelkedett. Emlékezetes, hogy legutóbb 2013-ban volt nevelőszülőséget népszerűsítő kampány, akkor 1050 fő jelentkezett. A 2018–2019-es kampány során ennél jóval nagyobb érdeklődést remélnek.
A leendő nevelőszülőnek a lakóhelye szerint illetékes Tegyesz nevelőszülői hálózatánál kell jelentkeznie. Környezettanulmányt készítenek a jelentkező otthonában, be kell szerezniük egy három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt. A leendő nevelőszülőnek és házastársának (élettársának) a törvény által kötelezően előírt hatvanórás felkészítő tanfolyamon kell részt vennie.