Az elmúlt tíz évben háromszorosára nőtt a meddőségi problémák miatt orvoshoz forduló negyven év feletti nők aránya, pedig az életkornak döntő jelentősége van a mesterséges megtermékenyítés során is – hívták fel a figyelmet szakemberek a meddőségi kezelésekre is specializálódott Róbert Károly Magánkórházban tartott tegnapi sajtótájékoztatón. A párok tizenöt, illetve majdnem húsz százaléka küzd meddőségi problémákkal Magyarországon, azaz minden ötödik pár szembesül azzal a ténnyel, hogy egy évnél tovább tartó próbálkozásuk ellenére sem érkezik meg a gyermekáldás.
Skriba Eszter, a budapesti Róbert Károly Magánkórház szülész-nőgyógyász szakorvosa a sajtótájékoztatón elmondta: a gyermektelenség okait negyven-negyven százalékban találjuk meg a nőknél, illetve a férfiaknál, míg a fennmaradó húsz százalékban a probléma a pár mindkét tagjához köthető – számolt be Skriba Eszter, aki egyúttal meddőségi specialista is.
– Az egyre növekvő társadalmi elvárások, illetve a karrierépítés érdekében hozott áldozatok miatt korunkban ellentmondásba került a biológiai kor és a társadalmi érettség: mire a párok, a nők rászánják magukat a gyermekvállalásra, megteremtik ennek egzisztenciális-érzelmi hátterét, sokszor már késő – hangsúlyozta Skriba Eszter.
Ugyanakkor természetesen nemcsak a nőkön múlik a gyermekvállalás sikere: egy nemzetközi összefoglaló elemzés szerint a vizsgált négy évtizedes időszak (egészen pontosan ez az 1973. és a 2011. közötti éveket jelenti) alatt a férfiak spermaszáma átlagosan mintegy hatvan százalékkal csökkent a fejlett országokban.
A legfrissebb hazai statisztikák szerint az elmúlt években átlagosan húsz százalékkal nőtt az lombikprogramot választó párok száma évente, ugyanakkor a 43 éves kor feletti sikeres beavatkozások aránya nem meglepő módon mindössze három százalék.
Mindennek nyilvánvalóan demográfiai szempontból is nagy jelentősége van Magyarországon, hiszen az élve születések száma évi kilencvenezer körül alakult az elmúlt évtizedben, ami kevés a természetes fogyás megállításához. A különféle meddőségi beavatkozások a – lombikprogram, inszemináció és gyógyszeres kezelés – azonban nem hiábavalók: segítségükkel évente négyezer gyermek születik hazánkban, ami a teljes szülésszám négy-öt százaléka.
Itt a legújabb mammográfiai eljárás
A nők körében leggyakrabban előforduló daganatos betegség hazánkban is az emlőrák: évente öt-hatezer nőnél alakul ki, és a javuló kezelési eredmények ellenére kétezer nő életét követeli. Mivel a betegséget egyelőre nem lehet megelőzni, a gyógyulás kulcsa a korai felismerés. Ebben jelent komoly előrelépést az a kontrasztanyagos mammográfia vizsgálat, amit Magyarország vezető komplex magánegészségügyi szolgáltatója, az Affidea vezetett be. Az Egészségügyi Világszervezet szerint jelenleg a mammográfiai vizsgálat az egyetlen hatékony szűrési módszer az emlőrák felderítésére. Az új generációs képalkotó diagnosztikai berendezéssel viszont tíz perc alatt teljes körű funkcionális emlővizsgálat végezhető el. Az eljárást azoknak ajánlják, akiknél a hagyományos mammográfiai vizsgálattal valamilyen eltérést találtak. Riedl Erika főorvos, a Magyar Radiológusok Társasága főtitkára hangsúlyozta: az emlőelváltozások korai felismerése és pontos meghatározása a megfelelő terápia kiválasztása, illetve a beteg gyógyulási esélyeinek szempontjából egyaránt kulcsfontosságú. (H. É.)