A közlekedésért felelős helyettes államtitkár ismertetése szerint egy friss közvélemény-kutatás adatai alapján a megkérdezettek mintegy négyötöde nemcsak a fenti állítással ért egyet, hanem hasznosnak tartja azt a kezdeményezést is, hogy minden évben egy napon kiemelten foglalkozzunk a kérdéskörrel.
A közlekedési kultúra ugyanis egy létező fogalom, amelynek kialakítása és elmélyítése nemzeti ügy. Az ENSZ közgyűlése 2010-ben több mint 90 ország – köztük Magyarország – kiemelt támogatásával fogadta el az első világméretű közlekedésbiztonsági programot. Hazánkban 2011. május 11. óta ezen a napon minden évben a közlekedésbiztonsági kockázatok tudatosítása, a cselekvésre ösztönzés és az együttműködés fontosságának hangsúlyozása kerül fókuszba, és 2015 óta május 11. a közlekedési kutúra napja.

A biztonságot növeli, ha figyelmesen viselkedünk egymással
A Közlekedéstudományi Egyesület kutatása szerint a magyarok 71 százaléka nagyon elégedett vagy elégedett a közlekedés során, az elégedetlenek aránya mindössze 3 százalék. A viszonylag kedvező általános hangulat megőrzéséért a közlekedők tehetnek a legtöbbet: fokozott odafigyeléssel és kevesebb indulattal válhat kulturáltabbá és biztonságosabbá a közlekedés a hazai utakon.
Az idén már harmadik alkalommal megrendezett eseményen a fejlesztési tárca, társszervezetei és szakmai partnerei álltak ki a magyar közlekedési kultúra fejlesztése mellett. Küldetése a biztonság- és környezettudatos közlekedési magatartásformák széles körű elterjesztése, a toleráns, partnerségen alapuló, egymásra és önmagára odafigyelő közlekedési kultúra sokszínűségének bemutatása, színvonalának emelése. 2017-ben több mint 40 szervezet hívja fel a figyelmet programjaival a közlekedési kultúra fontosságára az ország minden részében.