A miniszterelnök múlt heti évértékelőjében elhangzottakról indíthat nemzeti konzultációt a kormányzat – értesült lapunk. Ezek a témakörök a rezsicsökkentés megvédése, az adópolitika és a munkahelyteremtő támogatások nemzeti hatáskörben tartása, az egyes hazai civil szervezeteken keresztüli átláthatatlan külföldi befolyásolási kísérletek, illetve a migránsok őrizetben tartása. Úgy tudjuk, ez a tegnap Visegrádon megkezdődött, háromnapos zárt Fidesz–KDNP-frakcióülésen is téma, viszont a konzultáció elindításáról egyelőre még nem született döntés. Forrásaink megerősítették, hogy a 2024-es, tervezett budapesti olimpiarendezéssel kapcsolatos népszavazás nem szerepel a frakció napirendjén. A kormányfő 19 óra után kezdte meg helyzetértékelését, amely lapzártánk után ért véget.
Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető tegnap a visegrádi tanácskozás előtt beszélt a képviselőcsoport napirendjéről. Kifejtette: a külföldi, nem kormányzati szervezetek hazai fiókszervezetei átláthatóságának szabályozásakor az egyesült államokbeli rendszerből akarnak kiindulni. „A támogatások nyilvánosságát, átláthatóságát, követhetőségét szeretnénk biztosítani, hiszen ez közérdek, minden magyar állampolgárnak joga van tudni” – fejtette ki. Hozzátette, több mint valószínű, hogy semmiféle vagyonbevallás vagy ahhoz hasonló intézkedés nem lesz, a jogszabálytervezet ezt nem tartalmazza. A Fidesz keresi azokat a megoldásokat, amelyek szigorúan csak a közérdeket szolgálják.
Kósa a migrációval szembeni védekezéssel kapcsolatban elmondta: az Európai Unió korábban a menekültügyi őrizetbe vétel intézménye ellen jogorvoslati eljárással élt, a kötelezettségszegési eljárás keretében azt kérték, hogy a parlament számolja fel ezt az intézkedést. Ez 2013-ban meg is történt, ezután megnövekedett a bevándorlók száma. A tervezett új rend a menekültügyi válsághelyzet idején lenne érvényes. Ennek köszönhetően senki sem teheti be majd a lábát a schengeni övezetbe, aki arra nem jogosult, aki valamilyen státust kér, annak pedig meg kell várnia a tranzitzónában a jogerős eljárás végét. A politikus elképzelhetőnek tartja, hogy lesz uniós kötelezettségszegési eljárás, de bátran állnak elébe.
A frakcióvezető elmondta, a háromnapos ülésen Pintér Sándor belügyminiszter a migrációs helyzetről és a belbiztonságról, Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a kampányra való felkészülésről, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2018-as költségvetés irányvonalairól és a foglalkoztatáspolitikáról, Trócsányi László igazságügyi miniszter pedig a külföldi szervezetek magyarországi fiókszervezeteire vonatkozó átláthatósági szabályokról tart előadást. A frakció dönt Áder János újbóli államfői, illetve Bándi Gyula professzor ombudsmanhelyettesi jelöléséről. Kósa szerint a köztársasági elnökről március 15. előtt várható a szavazás.
Pelczné marad Brüsszelben
Egyre több kormánypárti forrásból hallani, hogy Orbán Viktor már beszélt Pelczné Gáll Ildikóval a politikai jövőjéről, és az is felvetődött, hogy a politikus nem lesz európai parlamenti képviselő. De korántsem biztos, hogy a Fidesz alelnöke a 2018-as választásokon egyéni vagy listás képviselőjelölt lenne, vagy Fidesz-győzelem esetén itthon kormányzati poszton folytatná – írta az Atv.hu. Szerintük olyan külföldi tisztség kapcsán került szóba a neve, ami az európai parlamenti képviselőséggel összeférhetetlen. Pelczné Gáll Ildikó lapunknak elmondta: fel sem merült, hogy hazajönne egyéni vagy listás képviselőjelöltnek, hiszen most választották meg az Európai Parlament alelnökének.