Nincs semmilyen időbeli kényszer a Fővárosi Nagycirkusz költözésére – nyugtatott meg mindenkit Fekete Péter igazgató. A nemzeti cirkuszművészeti stratégia kidolgozásáért is felelős miniszteri biztos szerint először az új központnak kell felépülnie, csak utána lehet szó a költözésről. Az igazgató lapunknak elmondta: kezd beérni az a munka, amit egy éve kezdtek el. A közönség érdeklődését mutatja, hogy az Atlantisz gyermekei című vízicirkusz-előadásra augusztus végéig minden jegy elkelt, t+öbb mint 200 ezren voltak kíváncsiak a programra, ami 45 éves csúcsot jelent a cirkusz életében – fogalmazott az intézmény vezetője.
Hozzátette: műszaki szempontból az új központban szintén 1500 férőhelyes nézőtérrel számolnak. Ami a tervezést illeti, az új épületnek például négy méterrel magasabbnak kell lennie, és süllyeszthető színpaddal kell rendelkeznie. Az elképzelések szerint egy helyen kapna helyet a klasszikus és a kortárs cirkusz, a múzeum, az artistaképző és az összes kiszolgálóegység. Ami az új épületek és a költözés költségét illeti, a miniszteri biztos szerint megközelítheti az új Nemzeti Színházét, 18-20 milliárd forintot.

A 45 éves intézmény áthelyezésére a tavalyi és az idei büdzsében is 3,5 milliárd forint szerepel
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a projekt kapcsán úgy tájékoztatott, hogy előkészítés alatt áll, a konkrét helyszínről még nem döntöttek. Az új cirkuszközpont kapcsán a 2016-os és 2017-es költségvetésben egyaránt 3,5-3,5 milliárd forint szerepel, de a beruházás teljes költségigénye csak a pontos helyszín kiválasztása után tervezhető meg.
Lapunk információ szerint továbbra is az a legvalószínűbb, hogy az Ajtósi Dürer sorra, az MSZMP régi épületeinek helyére kerülhet az új cirkuszközpont. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy a terület magántulajdonban van, egy izraeli befektető szállodát álmodott ide, de ebből végül nem lett semmi. Az üzletember értesüléseink szerint kettős nyomás alatt van. Az elbukott projektjét hitelező bank követelésekkel lépett fel, közben az állam is alkudozik a területre, de kérdés, hogy kivel fogja aláírni a reménybeli szerződést: a bukott befektetővel vagy pedig a hitelező bankkal, felszámolóval.
A terület és az ingatlanok egy része azonban most sem áll üresen. Az egykori pártfőiskola épületeiben a Dürer-kert és a Dürer Rendezvényház található, ahol folyamatosak a koncertek és egyéb kulturális programok.