A szervezet csütörtöki, MTI-hez eljuttatott előrejelzésében azt írta, fegyveres konfliktusok, gazdasági visszaesés miatt egyre nagyobb számban döntenek úgy az emberek, hogy a születési helyüktől távol, más országban keresik boldogulási lehetőségeiket. Az ENSZ adatai szerint közel 244 millió nemzetközi migráns élt a világban 2015-ben. A menekültek aránya 2010 után 8 százalékra nőtt és megközelítette a 20 millió főt.
Ebben az évben a tömeges migráció mögöttes okai rövid távon nem változnak, így a mostani hullám magas intenzitásának fennmaradására kell felkészülni – írta a Migrációkutató Intézet. Az osztrák katonai titkosszolgálat közelmúltban napvilágot látott jelentése szerint Afrikából 2020-ig további 15 millió gazdasági bevándorló érkezhet az EU-ba. A legfontosabb kibocsátó országok ennek alapján Nigéria, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Szudán és Etiópia lehetnek.
Kulcsfontosságúnak nevezték a tanulmányban, hogy mi történik Törökországban és Líbiában, mivel az EU-török megállapodás működőképességének fenntartása nélkül a migrációs helyzet ismét kiéleződhet. Ugyanakkor a kivitelezés és betartás elsősorban Ankarán múlik.
A líbiai helyzet stabilizálása szintén kiemelt prioritás a migrációs válság kezelésében az intézet szerint. A közép-mediterrán útvonalon tavaly több mint 180 ezer migráns érkezett az EU területére, így kulcsfontosságú egy hatékony együttműködés feltételeinek megteremtése az észak-afrikai állammal. A Tripoliban felállított nemzeti egységkormány nyitott az együttműködésre, azonban a hatékony, stabil kormányzati működés még nem adott, így erősen kérdéses, hogy a kooperáció mennyire lehet sikeres a jövőben.
A közeljövő történéseivel kapcsolatban a Migrációkutató Intézet azt írta: a tavaszi időjárás beköszöntével a következő hónapokban élénkülhet az Európára nehezedő nyomás a szárazföldi, balkáni útvonalon is. Itt az utánpótlást elsősorban a Görögországban rekedt menedékkérők tízezrei jelenthetik, így e tekintetben kulcsfontosságú, hogy a balkáni határzár hatékonysága fennmaradjon.
A válságkezelés egyik hangsúlyos területe lehet 2017-ben a tagállami kompetenciába tartozó visszatoloncolások felgyorsítása, hatékonyabbá tétele, és a menedékkérők szétosztási mechanizmusáról szóló viták is fajsúlyosak lehetnek. Az idei évben a korábbi kvótadöntések tekintetében előrelépés történhet, hiszen az Európai Bíróság várhatóan döntést hoz Magyarország és Szlovákia beadványáról.