A balatoni kerékpárkörút átfogó fejlesztése jövőre kezdődik, és a felújítás eredményét 2021-től érzékelhetik majd a biciklisták – áll abban a tájékoztatóban, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztérium tett közzé annak kapcsán, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség tanulmányutat szervezett a Balaton-parti kerékpárútra a hazai és a külföldi média képviselőinek.
Mint írták, a komplex projekt célja, hogy a több mint 200 kilométeres tókerülő úton a lehető legtöbb helyen három méter széles burkolat és jól követhető táblarendszer álljon a bringások rendelkezésére, illetve ezzel párhuzamosan javuljon a kerékpáros szolgáltatások minősége.
A minisztérium álláspontja szerint minderre azért van szükség, mert a főszezonban olyan mértékben megnövekedett a biciklisek száma, hogy a rendelkezésre álló út szélessége sok helyen nem elegendő, több szakaszon nem megfelelő a burkolat minősége, helyenként pedig túl élénk az autóforgalom.

A fejlesztés része az aszfaltburkolat szélesítése is
Fotó: Éberling András
A balatoni kerékpáros körútról készült átfogó megvalósíthatósági tanulmány alapján – az építőipari áremelkedést is figyelembe véve – az infrastrukturális fejlesztésekre megközelítőleg 16 milliárd forintot, míg a szolgáltatások színvonalának emelésére 1,2 milliárdot irányzott elő a kormány. A beruházás többnyire hazai költségvetési forrásból valósulhat meg, de mintegy 4,8 milliárd forint értékű uniós forrást is fel tudnak használni hozzá. Jelenleg az engedélyezési és kivitelezési tervek készítése, egyes szakaszokon a kivitelezés közbeszerzése zajlik.
A komplex infrastrukturális beruházással elkészül majd a körút hiányzó szakasza a Balaton északnyugati térségében, Balatonrendesnél, javulni fog a burkolat minősége és a kitáblázás rendszere, illetve a jelenleginél biztonságosabbá válik az átkelés a forgalmasabb utakon és a vasúti átjárókban. A fejlesztéssel párhuzamosan a kerékpárosok számára elérhető szolgáltatások színvonala is javul majd, például újabb pihenőhelyeket alakítanak ki számukra.
A kormány mindeközben arra is törekszik, hogy a sportkedvelők más szabadidősportokat – például a vitorlázást, a túrázást, a lovaglást, a kajakozást, a kenuzást – az eddigieknél jobb feltételek között gyakorolhassanak a térségben – közölte a minisztérium.