Budapest vonatkozásában az MSZP csak a DK-val, a Párbeszéddel, az LMP-vel és a Szolidaritással hajlandó együttműködni – mondta a Magyar Idők megkeresésére Molnár Zsolt, a szocialisták fővárosi elnöke.
Annak kapcsán kérdeztük a politikust, hogy – mint tegnapi lapszámunkban megírtuk – Hajdu László, a DK országgyűlési képviselője a Jobbik alelnökével, Gyöngyösi Mártonnal tárgyalt kedden a XV. kerületi időközi polgármester-választásról.
Hajdu azt szeretné elérni, hogy a Jobbik is álljon be a függetlenként induló, ám egyértelműen a DK bizalmát élvező Németh Angéla mögé, így csak ő legyen az egyetlen ellenzéki jelölt László Tamással, a Fidesz–KDNP jelöltjével szemben.
Molnár Zsolt a Hajdu–Gyöngyösi-találkozót nem kívánta kommentálni, mondván, az a két párt belügye, azt azonban elmondta, hogy ők is Némethet támogatják. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a baloldal szempontjából Budapesten nem szerencsés módja az együttműködésnek, ha a Jobbik nem indít saját jelöltet.
– Kutatások bizonyítják, hogy ebben az esetben a Jobbik-szimpatizánsok inkább szavaznak a Fidesz jelöltjére, mint a baloldaléra – hangsúlyozta Molnár Zsolt. Közlése szerint a jövő évi önkormányzati választáson az MSZP vidéken nem zárkózik el a Jobbikkal való valamilyen formájú együttműködéstől abban az esetben, ha a párt jelöltje nem szélsőséges, és bírja a helyiek bizalmát.

A Demokratikus Koalíció elnöke tovább manipulálhatja az ellenzéket
Fotó: Mirkó István
– Németh Angéla pusztán egy sakkfigura a DK stratégiai játékában, amihez nem szeretnénk asszisztálni. Bár a XV. kerületi alpolgármester függetlenként, civil szervezetek köntösébe bújva indul a városvezetői székért, egyértelmű, hogy a DK áll mögötte, így kizárt, hogy támogassuk – közölte lapunkkal Kanász-Nagy Máté.
Az LMP elnökségének titkára elmondta: amennyiben más pártok jelöltjei is starthoz állnak majd a jelenleg ismert indulók mellett, az LMP rákospalotai szervezete dönt majd arról, hogy támogatják-e másik párt jelöltjét, vagy saját jelöltet állítanak. Kanász-Nagy azt sem zárta ki, hogy távol maradnak a választástól.
– Továbbra is identitászavar tapasztalható a Jobbikban. Bár például Sneider Tamás elnökké választásával próbálnak visszakacsingatni a radikális irányba, de az, hogy leültek a DK-val tárgyalni, azt mutatja, hogy még mindig nem világos az az irányvonal – értékelt a Magyar Időknek Boros Bánk Levente.
A Nézőpont-csoporthoz tartozó Médianéző Kft. ügyvezető igazgatója felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt években – különösen a választásokat megelőzően – már sokan besétáltak Gyurcsány Ferenc csapdájába. Hangoztatta: a többi között a Botka Lászlót miniszterelnök-jelöltként állító MSZP, vagy az LMP is tárgyalt a DK-val, ám április 8-án bebizonyosodott, hogy mindezekből a kezdeményezésekből és együttműködési formákból egyedül Gyurcsány jött ki jól.
– Ahogy már korábban is láttuk, az ellenzéki pártok különböző okoknál fogva az egykori szocialista miniszterelnök kottájából játszottak. Most is úgy tűnik, hogy a belső feszültségekkel terhelt Jobbik nincs tisztában saját értékeivel és céljaival, s ezért nem tudott ellenállni ennek a halálos ölelésnek – fejtette ki a politológus.
Boros Bánk Levente arra is kitért, hogy Gyurcsányék számára előnyös helyzetet teremt, ha sikerül zavart kelteniük az ellenzéki oldalon. Szerinte minél nagyobb a káosz a különböző pártokban, illetve Gyurcsány minél inkább képes megosztani őket belülről, annál kényelmesebbé válik a helyzete, hiszen a DK mindig is stabilan sorakozott fel az elnöke mögött, belső feszültségek nem jellemezték a pártot.
– Relatív előny ezért a DK szempontjából az, ha az ellenzéki pártok instabilak, a korábbi szocialista miniszterelnök személye egy Jobbik típusú alakulatot különösen könnyen meg tud osztani – fogalmazott a politológus.
Arra is rámutatott, a Jobbikban úgy láthatják, Gyurcsány jelenthet megoldást a nehéz anyagi helyzetükre is, s ez további konfliktusok forrása lehet. Az elemző kitért arra is, hogy a hódmezővásárhelyi forgatókönyvet – miszerint egy civilnek beállított jelölt mögé sorakozik fel az ellenzék – érdemben egyszer lehetett eljátszani.
Kölcsönös elvfeladás
A hatalomért bármit – így lehet jellemezni a DK és a Jobbik közeledését, hiszen a két párt és vezetőik egykoron egymás esküdt ellenségei voltak. Vona Gábor korábban népnyúzónak, népirtónak és magyarellenesnek nevezte Gyurcsány Ferenc kormányzását, és kizárt bármiféle együttműködést a DK-val. „Elég nekem Gyurcsány Ferencet a parlamentben és nem a börtönben látnom” – fogalmazott a Jobbik korábbi elnöke, aki arra kérte a volt miniszterelnököt és az MSZP vezető politikusait, ne hagyják abba, hogy „néhány képviselői helyért megfojtják egymást”. Gyurcsány pedig annak idején még náci, antiszemita pártként jellemezte a Jobbikot, és azon bánkódott, hogy „úgy teszünk, mintha ez beférne a magyar alkotmányosság keretei közé”. – Ez a mi közös szégyenünk, erőtlenségünk bizonyítéka – hangoztatta Gyurcsány, aki ettől függetlenül már 2016-ban elkezdett kacsingatni a Jobbik felé. Közben Toroczkai László, a Jobbik volt alelnöke a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott: volt pártja mára mindent elárult, amiért annak idején létrejött, amire felesküdött.