A működtetés január elsejével a tankerületi központok feladata, az ellátáshoz adott a jogszabályi háttér és az anyagi fedezet, amellyel az önálló költségvetésű tankerületi központok rendelkeznek – függetlenül attól, hogy az átadás-átvétellel kapcsolatos adminisztratív feladatok befejeződtek, vagy sem – közölte lapunk érdeklődésére a Klebelsberg Központ. Hangsúlyozták: az átadás-átvétel gyakorlata minden esetben ugyanaz volt, attól függetlenül, hogy megállapodással vagy határozat hatására történt. Azt is egyértelművé tették, hogy semmilyen szankciótól nem kell tartaniuk a településeknek, amelyekkel nem született megállapodás.
Mint ismert, hat önkormányzat nem írta alá a tankerületi központokkal közösen készített megállapodásokat az iskolák átvételéről, ezért Tiszaeszláron, Csömörön, Gödöllőn, Dunaújvárosban, Eleken és Szegeden határozattal döntöttek erről. A tankerületi központok január elsejétől az oktatási intézmények működtetői feladatait is átvették a települési önkormányzatoktól. Ettől az évtől mind a fenntartással, mind az üzemeltetéssel kapcsolatos feladatokért az állam felel. A helyzet azonban ennél bonyolultabbnak látszik. Több érintett település önkormányzata lapunknak arról számolt be, egyelőre nem világos, a gyakorlatban mit jelent az, hogy az állam végül esetükben is átvette az intézményt.
– Nem tudjuk odaadni azt az iskolát, amit korábban Rákosiék vettek el, és amit 1990-ben kétharmados törvényben adtak vissza – jelentette ki Nagy Tibor, Tiszaeszlár MIÉP-es polgármestere. Hozzátette: nem ért egyet a döntéssel, de az iskola állami átvétele azért is lehetetlen, mert Tiszaeszláron távvezetéken keresztül az önkormányzat udvaráról fűtik az iskolát, az óvodát, a konyhát, a könyvtárat, valamint a tornacsarnokot, és a rendszer egybefüggő. – A községi konyha például része az iskola épületének – fűzte hozzá.
A szegedi önkormányzat sajtófőnöke azt közölte: várják, hogy mi lesz a következménye a döntésüknek. – Az intézményeket most is a város üzemelteti – tette hozzá Vécsey Ágnes. Hasonló a helyzet Dunaújvárosban is. – Az ügyben nincs fejlemény. Csütörtökön lesz közgyűlés, de az oktatási intézményeink átadása nem szerepel a napirendi pontok között – közölte Pálfi-Németh Tünde, az önkormányzat sajtószóvivője.
Felemás a helyzet a Pest megyei Csömörön. A település polgármestere lapunknak elmondta: megkapták az átadásról szóló határozatot. – Van egy 30 napos jogorvoslati határidő, most azt vizsgáljuk, hogy jogszerű-e az állam lépése. Ha arra jutunk, hogy a döntés nem volt jogszerű, akkor fellebbezünk – hangsúlyozta Fábri István. Arra a kérdésre, hogy ki üzemelteti az iskolákat, nem tudott egyértelmű választ adni. Először azt fejtegette, hogy már a Klebelsberg Központ az üzemeltető, csak még nem történt meg a vagyonátadás. Később úgy fogalmazott, mégis ők üzemeltetik az intézményeket, a község takarítja el a havat az iskolák parkolójából. Hozzáfűzte: jogi értelemben exlex állapot van, de ez most még nem okoz problémákat, mert a közüzemi számlák is január végén, február elején jönnek. – Az ugyanakkor kérdés, hogy ha most kitörne egy ablak, ki cserélné ki. Valószínűleg mi – mondta bizonytalanul a polgármester.
Egyedül Gödöllőn tisztázódott a helyzet. – A miniszter döntött, öt napon belül viszik az intézményeket, erről megkaptuk a levelet – közölte a város polgármestere. Gémesi György jelezte, ma tárgyalnak az intézményfenntartóval. – Nem értek egyet a döntéssel, mert a működtetés helyben sokkal biztonságosabb. Másrészt viszik a vagyont, az eddig ráfordított pénzt. A képviselő-testület azt mondta, hogy tudomásul veszik a jogszabályokat, de önként nem mond le az intézményektől, és ha kellenek az államnak, akkor vegyék el őket. Hát most elveszik – emelte ki.
Az eleki önkormányzatot nem sikerült elérnünk.