Új típusú ügyekkel is fordultak tavaly ombudsmanhoz, például a gyerekek oktatáspolitikai döntések miatti tüntetéseivel kapcsolatban, de a beadott panaszok száma nem változott jelentősen – közölte az oktatási jogok biztosa tegnap az Országgyűlés kulturális bizottsága előtt.
Aáry-Tamás Lajos a Magyar Időknek elmondta: 2016-ban három jogalkotási javaslatot fogalmazott meg, amelyek mindegyikét elfogadta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Az ombudsman ismertetése szerint az egyik ügyben egy vak fiú digitális szótárat használt volna az érettségin, azonban a jogszabályban csak nyomtatott szótár szerepelt, de azóta átfogalmazták a törvényt. Egy másik eset egy nyolcadik osztályos diákról szólt, aki már 14 éves kora előtt magas szinten elsajátította a kínai nyelvet, ám Magyarországon csak 14 éves kor fölött lehet nyelvvizsgát tenni, ezért kénytelen volt Bécsbe menni. Azóta ezzel kapcsolatban is rugalmasabbá vált a jogszabály.

Az ombudsman adatai szerint a panaszok száma nem változott jelentősen
Az oktatási jogok biztosa lapunknak kifejtette: tavaly került a figyelem középpontjába az átütően tehetséges gyerekek ügye. Sokszor kezdetben azt feltételezik ezekről a gyerekekről, hogy rossz a magatartásuk, holott csak unatkoznak, nem az ő képességeik szintjén van a tananyag. – Azért, hogy ne kallódjanak el a tehetségek, létrehoznak egy munkacsoportot, amelybe azokat a szakembereket hívták meg, akiknek rálátásuk van arra, hogy milyen ismérvek alapján, miképp kell gondozni ezeknek a gyerekeknek a tehetségét – közölte Aáry-Tamás Lajos.
Tavaly a Nem megyek suliba elnevezésű, civilek által szervezett program kapcsán felmerült, érheti-e bármilyen hátrány azokat a gyerekeket, akik valamilyen oktatáspolitikai döntés miatti tiltakozásul nem mennek be az iskolába. Az ombudsman ezért állásfoglalást adott ki, amely szerint a diákot akkor sem érheti hátrány, ha bemegy az iskolába, és akkor sem, ha úgy döntenek a szülei, hogy nem megy be, ám akkor igazolni kell a hiányzást. A bizottságnak Aáry-Tamás Lajos arról is beszámolt, hogy egyre több panasz érkezik a fogyatékkal élő gyermekek körülményeivel kapcsolatban, így számukra érdemes lenne megtalálni a magántanulói státus és a mindennapos bejárás közötti megoldást.