A Nemzeti alaptanterv (NAT) tervezete gyakorlatilag megszünteti a közös nemzeti műveltség alapját adó tartalmi előírásokat, nem szerepel a tervezetben egyetlen népdal, irodalmi alkotás, neves író, költő sem, akit ismernie kellene minden diáknak. Ezzel a megoldással pontosan ellentétes célokat tűzött maga elé Magyarország 2010-ben, amely célok azóta sem változtak.
Nem mellesleg a konkrét műveltségi anyagok megnevezésének hiánya az átjárhatóságot és az esélyegyenlőséget is sérti – mondta Thaisz Miklós, a KDNP oktatási szakbizottságának elnöke a Magyar Hírlapnak. Hozzátette: érthetetlen számukra, hogy amíg például történelemből szerepelnek konkrétumok – témakörök, történelmi események, személyek –, addig magyar irodalomból nem. Így nem tekinthető egységesnek a tervezet szerepfelfogása – fogalmazott Thaisz Miklós.
Megjegyezte, megoldás lehetne elvileg, ha a kerettantervekben megjelennének a konkrét tartalmi elvárások, ám az alternatív kerettantervek elfogadtatásának lehetősége miatt ez nem jelentene garanciát arra, hogy minden magyar diák megtanulja például a Himnusz minden sorát vagy Arany János legfontosabb verseit. Egyetértenek a kortárs irodalom beemelésével, azonban a tervezet súlyozottan a kortárs és a világirodalom tanítását preferálja, pedig a hagyomány és a korszerűség egyensúlya lenne kívánatos.
A Nemzeti alaptanterv jelenlegi tervezete vitaanyagnak, kiindulási alapnak megfelelő, komoly munka van mögötte és átgondolt koncepció alapján készült, azonban a bevezetés időpontját egy évvel későbbre, 2020 szeptemberére javasoljuk halasztani, hogy legyen idő a NAT alapos átgondolására, a kerettantervek kidolgozására, az új tankönyvek megírására és a pedagógusok megfelelő felkészítésére – hangsúlyozta a szakember.
Ugyanezen az állásponton van a Pedagógusok Szakszervezete, amely közleményében kitért arra, hogy egy évvel halasszák el az új Nemzeti alaptanterv bevezetését. Véleményük szerint az esélyegyenlőtlenségek csökkentésére kevésbé alkalmas a jelenlegi koncepció, a merev szabályozás nem segíti elő az egyénre szabott oktatást – tették hozzá.
Rektori kinevezések
Egyetemi rektori kinevezésekkel indult a hét. Áder János köztársasági elnök a Budapesti Metropolitan Egyetem rektorává nevezte ki Bachmann Bálint egyetemi tanárt és a Szent István Egyetem rektorává Palkovics László Armand egyetemi tanárt tegnap a Sándor-palota Tükörtermében. Mint ismeretes Bachmann Bálint eddig oktatási vezérigazgató-helyettesként, általános rektorhelyettesként dolgozott az egyetemen. Rektori megbízatása 2023. szeptember 30-ig szól.