Az NPK elnöke az új, a napokban már részben megjelent, az Oktatáskutató és -fejlesztő Intézet (OFI) által kifejlesztett rugalmas tanmenetjavaslatokról azt mondta: a terveik közt szerepel, hogy kikérik a testület szakmai tagozatainak véleményét az új iránymutatásokról. Ezzel összefüggésben Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke lapunknak elmondta, a tanmenetjavaslatokról még nem érkeztek visszajelzések a tanároktól. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: ezek is az OFI által kidolgozott kísérleti tankönyvekre épülnek, amelyek közismerten sok hibát tartalmaztak.
Ezek a javaslatok egyébként a tanároknak abban nyújtanak segítséget, hogy a 2016/2017-es tanévben a korábbi tempóban, de valamivel kevesebb kötelező új ismeretanyagot feldolgozva tanítsanak. Csökkenhetnek a követelmények az iskolákban, a tanórákon bizonyos tartalmakat összevonhatnak, egyes témák pedig választhatóvá válnak. A tanárok tarthatnak képességfejlesztő és gyakorlóórákat is, illetve növelhetik az ilyen típusú tanórák számát. Az általános iskola alsó tagozatára kétszer 40, a felső tagozatára kétszer 66, a középiskolára pedig kétszer 56 darab tanmenet készül.
Ezek a javaslatok a készülő új Nemzeti alaptanterv (Nat) előzményeinek tekinthetők, ami2018 szeptemberében lép majd életbe. Lapunk többször is írt a tervezett változásokról. Ezek között szerepel az alsó tagozatosok óraszámának, valamint a lexikális tananyagnak a csökkentése, továbbá hogy ne lehessen otthonra házi feladatot adni annak a tanulónak, aki a napközis tanulási idő alatt az iskolában marad, számukra biztosítani kell a felkészülést.