Új megoldás terjed a harmadik világ legelmaradottabb részei áramellátásának a megoldására. Dél-Ázsia vidéki részein és Afrikában az úgynevezett mini elektromos hálózatok kiépítésével a jövőben több mint egymilliárd ember juthat áramhoz – írja a The Economist.
Az Indiában is egyre népszerűbb újdonság lényege a brit hetilap beszámolója szerint, hogy napelemekkel működő akkumulátorok egész sorát kötik össze, ami akár egy 300-400 fős település áramellátását is biztosíthatja.
Amellett, hogy a jellemzően falvakban élő felhasználók a legszükségesebb elektromos eszközöket működtethetik, számos példa akad arra is, hogy kisebb üzemek – például csirkefarmok – áramellátását, valamint a száraz vidékeken létfontosságú öntözés energiaigényét is képes fedezni a hálózat.
Bár több leszakadt régióban terveznek kiépíteni a hagyományos, erőművekre épülő elektromos hálózatokat is – Narendra Modi, India hivatalban lévő miniszterelnöke is elkötelezett e fejlesztés mellett –, több probléma nehezíti ennek megvalósítását. Az ázsiai szubkontinensen elhelyezkedő ország falvaiban általános, hogy rendkívül megbízhatatlan az áramellátás.
– Az idő nagy részében legfeljebb ruhaszárítónak alkalmasak a vezetékek – idézi a lap az ott lakók tapasztalatát. A technikai okok mellett a kimaradások oka az lehet, hogy a szolgáltatók a bevételükért aggódnak, ugyanis a hálózat kiépítése, valamint az erőmű üzemeltetése költséges, az áram iránti kereslet pedig nem mindig fedezi a beruházások jelentős kiadásait.
A minihálózatoknak a költséghatékonyságon kívül további hasznuk, hogy kiépítésük a nagy infrastrukturális beruházásokkal ellentétben lehetőséget nyújt a személyes interakciókra, és a konstruktőrökkel együttműködő szakemberek hasznos tanácsot adhatnak a helyieknek egyebek mellett az öntözéssel és a földműveléssel kapcsolatban, sőt akár kisebb vállalkozások beindításánál is segédkezhetnek. A Világbank felhívása szerint a mikrohitelek és a szakmai képzések jelentősen fokozhatják a hálózatépítés hatékonyságát.
Megújuló energia a mentőknek
Napelemes rendszereket létesítenek az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kilenc mentőállomásán, a fejlesztés során több mint 1300 napelemet helyeznek el. A projekt a Széchenyi 2020 program részeként mintegy 244 millió forintból valósul meg a budapesti Róbert Károly körúti irodaházban, Kaposváron, Egerben, Miskolcon, Kecskeméten, Szombathelyen, Szekszárdon, Tatabányán és Békéscsabán. Az OMSZ a beruházással, a környezeti terhelés mérséklésével hozzájárul a helyi, tágabb értelemben a regionális környezeti állapot javulásához.