Az orvosi kender alkalmazását Magyarországon jelenleg csak orvosilag indokolt esetben engedélyezi az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a szklerózis multiplex nevű központi idegrendszeri megbetegedésben szenvedők, illetve a krónikus fájdalommal küzdők számára. Pálffyné Poór Ritától, az intézet főosztályvezetőjétől megtudtuk, hogy a cannabis gyógyászati célú felhasználása nemcsak hogy szigorú feltételekhez kötött, de a növényből készült gyógyszer igen drága is, az éves kezelési költség, amit a betegnek kell állnia, 4-5 millió forint. Az orvosi marihuána ugyanis nem egy füves cigi, hanem egy gyógyszerkészítmény, amelyet – más orvosságokhoz hasonlóan – gyógyszergyárban állítanak elő, így összetétele állandó és megbízható.

Kizárólag betegségek kezelésére lehet használni az egyébként tiltott növényt
Az egyetlen jelenleg engedélyezett cannabinoidtartalmú készítmény szájspray formájában kapható, egy brit cég gyártja. Fele-fele arányban tartalmaz két hatóanyagot, az egyik görcsoldó és antipszichotikus hatású, a másik fájdalomcsillapító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, valamint antidepresszáns hatással rendelkezik és mérsékli az előbbi tudatmódosító hatását. (A pszichoaktív összetevő szintetikus változatát is jóváhagyta már az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal, az FDA a kemoterápia által okozott hányinger és hányás kezelésére rákos betegeknél, illetve az étvágy serkentésére, valamint a fogyás megakadályozására AIDS-betegeknél, de ez még nem elérhető a magyarok számára.) – Mint minden gyógyszernek, ennek is lehetnek mellékhatásai, szédülés, fáradékonyság, de szemben a tudatmódosító szerként fogyasztott marihuánával, a gondolkodást tartósan nem befolyásolja – magyarázta a főosztályvezető.
Pálffyné Poór Rita elmondta: eddig hat beteg kért és kapott engedélyt szakorvosi javaslatra arra, hogy hivatalos csatornákon keresztül behozzák számára ezt a gyógyszert. Hangsúlyozta, hogy a gyógyszer kábítószernek minősül, ezért egyénileg illegális a behozatala.
A szakember hozzátette: mivel az ópiummal ellentétben a marihuánának előbb ismerték fel az élvezeti, mint a gyógyászati értékét, ez hátráltatja az orvosi felhasználását. Pedig ahogyan az étkezési mák morfintartalma is minimális, úgy a cannabisban is vannak olyan összetevők, amelyek alkalmasak humángyógyászati felhasználásra. Ezt igazolják azok a klinikai vizsgálatok is, amelyeket 23 egyesült államokbeli és európai vizsgálati helyen, köztük Magyarországon, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben végeztek Dravet-szindrómás gyermekek és serdülők bevonásával. A más gyógyszervizsgálatokhoz hasonlóan szigorú előírások mentén folytatott tesztek azt mutatták, hogy a cannabisban legnagyobb mennyiségben előforduló nem pszichoaktív összetevők hatékonyan csökkentik a rohamokat az epilepszia ezen formájában, és erről egy tanulmányt is közzétettek az egyik legrangosabb nemzetközi szakmai folyóiratban.
A Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület ugyanakkor a marihuánaalapú gyógyszereknek a jelenleginél sokkal szélesebb körű gyógyászati alkalmazását, illetve az Európában engedélyezett cannabinoidtartalmú krémek, kapszulák és olajok legális használatát is el szeretné érni.
A fű általános legalizálása érdekében a liberális párt elnöke, Fodor Gábor májusban törvénymódosítást nyújtott be, ám mint azt tegnapi számunkban megírtuk, egy felmérés szerint a szabályozott marihuánaárusítással csak másfél millióan értenek egyet.