Egy éve sürgetik az alapellátó, vagyis a tb-támogatott betegeket ellátó fogászatok finanszírozásának növelését a fogorvosok. Amíg ugyanis az ágazati bérmegállapodásnak köszönhetően a kórházakban határozottan emelkednek a fizetések, és a szintén az alapellátáshoz tartozó háziorvosok praxisára jutó bevétel is folyamatosan nő, az állami fogászatok bevételei alig emelkedtek az utóbbi években.
Jelenleg átlagosan 800 ezer forint egy praxis havi bevétele, ebből kell fedezni a doktorok saját fizetését és az asszisztenciáét, azok járulékait, a rezsiköltségeket, valamint a betegellátáshoz szükséges anyagokat, fogyóeszközöket. A Magyar Orvosi Kamara fogorvosi tagozatának számításai szerint a praxisok rentábilis működtetéséhez legalább havi 1,4 millió forint bevételre lenne szükség. – Jelenleg a fogorvosoknak nem éri meg a tb-támogatott betegek ellátása, nem véletlen, hogy folyamatosan a körzetek nagyjából tíz százaléka, 220-270 körzet betöltetlen.
Mindez az átlagos, 4-5000 praxisonkénti lakossal számolva azt jelenti, hogy az országban körülbelül másfél millió embernek most már nemcsak szájsebészetre vagy fogszabályozásra, hanem egy fogtömésért vagy foghúzásért is másik településre kell utaznia – magyarázta Kárász Anikó dunakeszi fogorvos. Ő egyike azoknak, akik úgy döntöttek: a finanszírozás elégtelensége miatt szeptember 4. és 6. között munkalassító demonstrációt tartanak. A fogorvos – aki a település felnőtt és gyermekpácienseit, valamint a helyi értelmi fogyatékos rehabilitációs intézet lakóit is ellátja, emellett a környék óvodásainak és iskolásainak szűrővizsgálatait is végzi – a helyzet érzékeltetésére elmondta: egy foghúzásért 320-330 forintot fizet nekik az egészségbiztosító, miközben csak a korszerűbb érzéstelenítőből 225 forint egy ampulla.
– Az egészségügyi államtitkárság és a Magyar Orvosi Kamara, illetve annak fogorvosi tagozata között ugyan a közelmúltban megkezdődtek az egyeztetések, ám miután azok nem hoztak érdemi előrelépést, a jövő héten az ország számos pontján megtartják hónapokkal ezelőtt előre jelzett demonstrációjukat a fogorvosok – tájékoztatta lapunkat Nagy Ákos. A tiltakozást szervező keszthelyi doktor azt mondta: az alapellátásban dolgozó, tb-betegeket ellátó, nagyjából 2850 fogorvos közül az előrejelzések alapján legalább 750-en, de akár ezren is részt vesznek a munkalassító akcióban, így akár hárommillió ember fogászati ellátását is érintheti országszerte. A legtöbb fogorvos a déli megyékből, Somogyból, Zalából, Baranyából és Bács-Kiskunból jelezte, hogy csatlakozik a megmozduláshoz, és ez idő alatt a tiltakozó doktorok csak sürgősségi eseteket látnak el.
A kormány a fogorvosok mellett áll
Az egészségügyi alapellátás átfogó megerősítése keretében az állami ellátásban dolgozó fogorvosok számára többlettámogatást, praxisvásárlási, illetve letelepedési támogatást biztosítanak.