Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) minőségi gazdaságtudományi képzést kíván nyújtani hallgatóinak, és ehhez az ország legkiválóbb oktatóit igyekszik összegyűjteni. A júniusban meghirdetett oktatói pályázatokra több intézményből számos jelentkezés érkezett – közölte az ELTE tegnapi közleményében, amelyben arra a hírre reagált, hogy a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Gazdaság- és Társadalomtudományi Karát mintegy 40 oktató elhagyta, közülük sokan az ELTE-n folytatják tevékenységüket.
Kiemelték: az ELTE évtizedes törekvése a gazdálkodástudományi terület oktatási-kutatási megerősítése, ez régóta szerepel az intézményfejlesztési tervben is. Az egyetem mindezt a fenntartó minisztérium egyetértésével és támogatásával teszi. Rámutattak: a közgazdaság-tudományi képzés alapjai eddig is adottak voltak az ELTE-n, ahol működik a magas színvonalú alkalmazott közgazdaságtan, valamint a biztosítási és pénzügyi matematika oktatása. Kitértek arra is, hogy ezzel a törzsanyaggal már rendelkező képzéseket szeretné az ELTE most kiegészíteni a minőségi gazdaságtudományi oktatáshoz szükséges szakmai tárgyakkal, és ehhez az ország legkiválóbb oktatóit igyekeznek összegyűjteni.
E folyamat részeként június 1-jével az ELTE megalakította a karoktól független, rektori irányítású Gazdaságtudományi Intézetet, és megkezdte a személyi állomány kialakítását is. A júniusban kiírt oktatói-kutatói pályázatokra több intézményből számos jelentkezés érkezett, az intézetben mintegy 30 teljes státust töltöttek be. A BME-ről távozók közül sokan az ELTE GTI-hez szerződtek, ezt az őszi tanév megkezdése előtt két hónappal a BME-n bejelentették. Az ELTE vezetése már akkor felajánlotta, hogy kész a BME-vel való együttműködésre, az ott kialakuló esetleges oktatóhiány kezelésére, a hallgatók érdekeinek messzemenő figyelembevételével. Az ezzel kapcsolatos tárgyalások jelenleg is folynak – írták.
Lapinformációk szerint az állhat a konfliktus hátterében, hogy a BME-n régóta tapasztalható volt az ellenérzés a gazdasági karral szemben. Mindez oda vezetett, hogy az egyetem rektora, Józsa János tavaly novemberben elbocsátotta a korábbi dékánt, Andor Györgyöt, majd kinevezte Koltai Tamást a pozícióba, pedig a kari tanács nem őt, hanem az ideiglenesen megbízott dékánt, Margitay Tihamért támogatta kétharmados többséggel. Közben az ELTE-n létrehozták a Gazdaságtudományi Intézetet, ahova felvették a BME volt dékánját, Andor Györgyöt is. Az új intézetnek még akkreditáltatnia kell képzéseit, az alap- és a mesterszakok jövő szeptemberben indulhatnak el, 2018-tól pedig doktori iskolát is létrehoznának.