Sevcsik M. Anna az ötödik gyermekét várta, amikor az addig problémamentes terhesség 12. hetében az orvosa javaslatára elvégeztette a kombinált genetikai tesztet. Ez mutatta ki, hogy a magzat Edward-szindrómás, ami egy, a Down-kórnál is súlyosabb genetikai rendellenesség. Anna így személyesen is megtapasztalta, milyen nagy jelentőségűek a magzati genetikai vizsgálatok és hogy azok minden kismama számára elérhetők legyenek.

A kombinált tesztet és a DNS-ellenőrzéseket a társadalombiztosítás nem támogatja
Ezért még tavaly ősszel elindította a Gén-etika mozgalmat, amelynek célja, hogy alanyi jogon térítésmentesen legyen elérhető a kismamák számára minden olyan vizsgálat, amely már magzati korban a legnagyobb biztonsággal kiszűri a fejlődési rendellenességeket.
A mozgalom weboldalán, a Babagenetika.hu-n Fülöp Viktor szülész-nőgyógyász, genetikus arról beszél, hogy bár már szűrni lehet a kromoszóma-rendellenességeket és a családban öröklődő betegségeket, a kismamák erről sokszor nem vagy csak későn értesülnek, illetve csak azokról a vizsgálatokról tájékoztatják őket, amelyeket az állam finanszíroz: ilyen például az ultrahangos vizsgálat vagy a 35 évnél idősebb anyukák esetében a magzatvíz-mintavétel.
Ráadásul a kombinált tesztet – az ultrahang mellett az anyai vér biokémiai elemzése – és az új generációs DNS-teszteket a tb nem támogatja, így azok 100-200 ezer forintba is kerülhetnek azoknak, akik egyáltalán meg tudják fizetni. A tárca egyelőre nem reagált a mozgalom felhívására, egy, kifejezetten a Down-szűréssel kapcsolatos írásbeli képviselői kérdésre azonban válaszolt a humán tárca parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence közölte: a hamarosan megjelenő új szakmai irányelv lehetővé teszi, hogy az érintett tájékoztatást kapjon a kötelező, valamint az egyéb szűrővizsgálatokról, beleértve azok hatékonyságát. Így a várandós önálló döntést tud hozni arról, hogy él-e a közfinanszírozott vizsgálatok lehetőségével, vagy igénybe veszi a magánszolgáltatók önköltséges szűréseit” – mutat rá az államtitkár.
Hozzátette, hogy a hazai gyakorlattal ellentétben a fejlett európai országok többsége nem kínál mindenki számára elérhető, ingyenes szűrési programot, Ausztriában, Franciaországban és Németországban mind a kombinált szűrés, mind a középidős genetikai ultrahangvizsgálat önköltséges (170–250 euró), és nem képezi a terhesgondozás részét.