Minden, ami nem a délszláv jelleget erősíti, állambiztonsági kockázatot jelent Szerbiában – mondta el Morvai Krisztina, az Európai Parlament független képviselője az Árnyékjelentés című könyv bemutatóján. A képviselő hamarosan monitorozó-körútra indul a Délvidékre, ahol felméri az ott élő magyarok nemzeti önrendelkezésének állapotát és azt, hogy milyen esetleges diszkriminációt tapasztalnak.
Az EP képviselője úgy vélte: amíg az őshonos magyar nemzeti közösség nem az európai normáknak megfelelően él a Délvidéken, addig Magyarországnak meg kell vétóznia Szerbia uniós csatlakozását. Morvai Krisztina és a könyv szerzője, Bozóki Antal Szerbia csatlakozása feltételeként szabná, hogy biztosítsák a balkáni országban élő mintegy háromszázezer fős magyar közösség teljes körű nemzeti önrendelkezését, területi autonómiáját és a magyar nyelv használatát.
A válság jeleként említették, hogy Szerbiában sorra szűnnek meg a magyar nyelvű rádióadók, mert privatizálják őket.
– Ha ki kell állnunk a határon túli magyarok jogaiért, akkor felül kell emelkednünk a pártkülönbségeken, hiszen csak egységes állásponttal lehet megvédeni, illetve erősíteni az autonómiát – hangsúlyozta.
Bozóki Antal elmondta: az EU-hoz való csatlakozáshoz szükséges jelentést a szerb állami hivatal írja, az ottani Magyar Nemzeti Tanács nem vesz részt a megalkotásában, ezért az nem ad hiteles képet. A fő problémák között említette az országban lévő 31 százalékos munkanélküliséget, az 1,3 millió szegénységben élő embert, valamint a népességfogyást, amely a magyarlakta területeken a legnagyobb arányú. Ezek közül egyet sem említ a szerb jelentés.
Bozóki javaslata szerint minden évben helyzetjelentést kellene készíteni a határon túl élő magyarokról, hiszen pontos tények, adatok nélkül az EP-ben sem lehet érdemi vitát folytatni. A könyvből angol nyelvű összefoglaló készül, amelyet Morvai Krisztina elküld majd az európai parlamenti képviselőtársainak.