A hajléktalan emberek számára a valódi segítséget a nekik fenntartott ellátórendszer igénybevétele jelenti – jelentette ki Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára egy tegnapi budapesti rendezvényen. Országosan 19 ezer férőhely áll rendelkezésre, és idén 9,1 milliárd forintot fordít az állam a rászorulók segítésére – tette hozzá. Fülöp Attila hangsúlyozta: a hajléktalan emberek számára fenntartott helyeken van tisztálkodási lehetőség, és ott étkezhetnek, pihenhetnek, sőt az orvosi ellátásukról is gondoskodnak.
– Az állami szervek fokozottan készülnek a téli hajléktalanellátásra, így az Országos Mentőszolgálat is, amely elindítja „gondoskodó csoport” járműveit – jelentette be Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára szombaton Budapesten. – Arra készülünk, hogy többletsegítséget adjunk mindazoknak, akik az utcán élnek – fogalmazott. Fontosnak nevezte, hogy a hajléktalanok bekerüljenek az őket fogadó szállókra, és hozzátette, hogy ezek a férőhelyek soha nem voltak maximálisan kihasználva.
Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője közölte: három – a mentésből már kivont – autóval nyújtanak segítséget az aktuálisan nem életmentő ellátásra, hanem szociális gondoskodásra, elhelyezésre szoruló embereknek.
A mentők gondoskodó csoport szolgálata akkor segít, ha valaki önerejéből nem képes eljutni egy hajléktalanellátóba. Két új autóval bővült a Magyar Máltai Szeretetszolgálat utcai szociális szolgálata is. Szakemberek szerint tévhit, hogy csak a téli mínuszok okozhatnak kihűlést, már fagypont feletti hőmérsékletnél is fenyegethet a kihűlés veszélye, ha az illető leromlott állapotban van, ezért a szolgálatok már most megkezdik a munkájukat.
Korábban már elhangzott, hogy október 15-től csak akkor kerül sor hatósági intézkedésre, ha egy hajléktalan a rendőrségi felszólításra sem reagál, és továbbra is életvitelszerűen közterületen tartózkodik, lakik. Mától több férőhely áll rendelkezésre, mint ahány hajléktalan van; a kormány pedig 700 ezer forintot költ egy hajléktalan ellátására évente. Mint arról már beszámoltunk, a jogszabályi változás következtében új feladat hárul a hajléktalanellátó rendszerre, ezért a kormány döntött egy 300 millió forintos tartalék létrehozásáról is.
Ez a pluszforrás elég arra, hogy a nappali és az éjszakai menedékhelyek nyitvatartása illeszkedjen egymáshoz, 24 órás ellátási lehetőséget nyújtva a rászorulóknak, illetve lehetőséget biztosít olyan helyek, „első befogadási pontok” kialakítására, ahol köztisztasági feladatokat lehet elvégezni az éjjeli melegedőre való szállítás előtt.
Az Emmi háttérintézményeket működtető szervezete, a Hajléktalanokért Közalapítvány által működtetett krízisalapból 203,9 milliót a nappali melegedők meghosszabbított nyitvatartására, valamint az éjjeli szálláshelyek kora délutántól kezdődő működésének finanszírozására fordítanak, míg 72,8 millió forintot a Magyar Máltai Szeretetszolgálat használ fel. A szervezet a főváros XI. kerületében, a Rimaszombat utcában hozott létre befogadóhelyet.
Az országban 240 szervezet foglalkozik hajléktalanellátással, és az ellátórendszer célja az is, hogy a rászorulóknak lehetőséget biztosítson az önálló életvitel megteremtésére. Az elmúlt hónapban a minisztérium konzultált a szervezetekkel arról, hogy hogyan lehet az új szabályozáshoz igazodva ellátást nyújtani. Első lépés, hogy az úgynevezett „ellenállókat” be kell terelni az ellátásba, ezt követheti a mentális, pszichés állapotuk rendezése, később esetleg a munkához segítésük és visszaintegrálásuk a társadalomba.