Hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt továbbra is folyik a nyomozás a Fővárosi Főügyészség részéről a gyanú szerint áron alul eladott terézvárosi ingatlanok ügyében. A terézvárosi tulajdonban lévő tetőterek és az Andrássy út 8., illetve 52. esetében a nyomozás megszüntetését követően az önkormányzat pótmagánvádat terjesztett elő, mivel az önkormányzat úgy ítélte meg, hogy ezekben az esetekben is történt bűncselekmény. A Magyar Idők információi szerint a pótmagánvád elutasítását követően alkotmányjogi panaszt tett a VI. kerület az Alkotmánybíróságon, amelynek elbírálása jelenleg is tart. Az Andrássy út 47. értékesítésének ügyében 2011 decembere óta zajlik a büntetőper a Fővárosi Törvényszék előtt, első fokon. Tavaly ehhez az eljáráshoz csatolták az Andrássy út 3. eladását is. A bírósági ítélet alapján az Andrássy út 47. alatti ingatlan esetében az önkormányzat tulajdonjogát már visszajegyezték, az önkormányzat lett ismét a tulajdonos.
Az Andrássy út 21. alatti épület gyanús eladása – amely úgy híresült el, hogy egy palotát egy fürdőszobaszalonra cserélt a Verók István vezette önkormányzat – miatt a társasház lakói indítottak pert, melybe a lakókhoz csatlakozott felperesként az ügyészség is. Az ügyben érdekelt felek között az elszámolás folyamatban van, az önkormányzat tájékoztatása szerint közel a megegyezés. Az állványerdőről ismert Liszt Ferenc tér 7. szám alatti, műemlék jellegű épület ügyében az adásvételi szerződés semmisségének megállapítása és az önkormányzat tulajdonjogának visszajegyzése iránt a peres eljárás jelenleg is tart.
Mint megtudtuk, 14 ingatlancsoport ügyében indult eljárás. Tíz ingatlan ügyében a nyomozást megszüntette az ügyészség, de ezzel párhuzamosan pótnyomozást rendelt el más személyek büntetőjogi felelősségének megállapítása érdekében. A gyanús terézvárosi ingatlanügyek miatt tucatnyi volt és jelenlegi szocialista és szabad demokrata politikus, önkormányzati képviselő került a vádlottak padjára. Hatvani Csaba jelenleg is az MSZP önkormányzati képviselője, aki egyben vádlottja az Andrássy út 3. és 47. szám alatti ingatlanokkal kapcsolatos ügynek. A 2002–2010 közötti időszakban – amikor az MSZP és az SZDSZ irányította Terézvárost – számos botrányos ingatlanügy került napvilágra, miután a jelenlegi vezetés szerint törvénytelenül, pályázat nélkül, áron alul adtak el több értékes épületet, köztük Andrássy úti palotákat. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a kerületet milliárdos nagyságrendű kár érte.
Az MSZP–SZDSZ-es vezetés bukása után a Fidesz-vezetésű önkormányzat felülvizsgálta azokat a nagy összegű tanácsadói és megbízási szerződéseket is, melyeket az előző városvezetéstől örökölt. Az önkormányzati kasszát több tíz millió forinttal megcsapoló szerződéseket haladéktalanul felbontották. Azokban az ügyekben, ahol okkal gyanítható, hogy valós teljesítés nem történt, rendőrségi feljelentést tettek. A hűtlen kezelés gyanúja miatt 2012-ben megindult nyomozást a rendőrség bizonyítottság hiányában idén májusban lezárta, de a határozat ellen az önkormányzat jogi képviselője panasszal élt. A VI–VII. kerületi ügyészség a panaszt alaposnak ítélte, és elrendelte a nyomozás folytatását. A szerződéseken túl átvilágították a „kádertemetőként” funkcionáló önkormányzati cégek tevékenységét is. Arra a kérdésünkre, Terézváros mennyi pénzt spórolt meg a mutyik feltárásával és az átszervezésekkel, pontos számot nem tudtunk meg az önkormányzattól. A nagyságrendet azonban jól érzékelteti, hogy a 2010-ben Terézvárost koalícióban irányító MSZP és SZDSZ több mint másfél milliárd forintos adóssággal adta át az önkormányzatot a jobboldalnak, jelenleg ugyanakkor a terézvárosi önkormányzatnak egy fillér adóssága sincs, költségvetése egyensúlyban van, még folyószámla-hitelkeretre sem szorult. Sőt, jelentős összegű fejlesztési forrással rendelkeznek.