Az összes nővérszálló megújítása, sőt – többek között a három budapesti szuperkórházhoz integráltan – újak építése is szerepel az egészségügyi kormányzat tervei között. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) felmérései alapján a hírek szerint 2020-ig összesen tízmilliárd forintot fordítanak majd erre a célra.
Szükség is van a fejlesztésekre: a nővérszállók jelentős része kollégiumnak vagy átmeneti munkásszállónak is csak jóindulattal lenne alkalmas, a XXI. századi követelményeknek már nem felelnek meg. A megfelelő bérek mellett ugyanakkor a megfizethető szálláshelyek biztosítása lehet a kulcsa az ápolók és a fiatal orvosok megtartásának, a lerobbant nővérszállók azonban nem alkalmasak arra, hogy a más településről érkezőknek olcsó és minőségi szálláslehetőséget kínáljanak a kórházak.
Orosházán például az 1978-ban épült úgynevezett „Olajosház” munkásszállóként működött közel 20 évig, 1998-ban alakították át nővérszállóvá, azóta azonban csak a legszükségesebb karbantartásokat végezték el rajta.
Ennél is drámaibb a helyzet a fővárosi Szent János-kórház nővérszállóján, amely 1964-ben épült, de azóta nem végeztek rajta semmilyen felújítást sem, így mára embertelen körülmények alakultak ki. Erről Láng Zsolt (Fidesz–KDNP), a II. kerület polgármestere beszélt tegnap, amikor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel (aki egyben a kerület országgyűlési képviselője) bejelentették a nővérszálló rekonstrukcióját, amelyre összesen 486,5 millió forintot fordítanak.
A fejlesztés keretében teljesen megújulnak a lakószobák, a társalgók, a vizesblokkok, emellett új elektromos és fűtési rendszert is kiépítenek, és jut forrás az energetikai korszerűsítésre is.
Nem ez az első és nem is az utolsó ilyen bejelentés; az elmúlt hónapokban több városból is hasonló beruházásokról érkeztek hírek, köszönhetően a felújításokat támogató uniós pályázatoknak.
A Széchenyi 2020 kormányzati portál adatai szerint már most meghaladja a két és fél milliárd forintot az az összeg, amit a kórházak nővérszállóik fejlesztésére fordíthatnak, és a beruházások többsége még csak most kezdődik.
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház például 136 millió forintot fordíthat erre a célra, Győrben, ahol a megyei kórháznak két szállója is van, a felújítási támogatás meghaladja a 250 millió forintot, de 207 millió forintot nyert el a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház és oktatókórház is a dolgozók lakhatásának ilyen jellegű biztosítására.
A budapesti Semmelweis Egyetem nővérszállásán, ahol összesen 102 férőhely van, idén áprilisban fejezték be az épület rekonstrukcióját. Itt a klinikák munkatársai számára – rezsivel együtt – havi 45-53 ezer forintba kerül a lakhatás, ami fővárosi viszonylatban igencsak olcsónak mondható.
Márpedig – ahogyan arra Pokorni Zoltán XII. kerületi fideszes polgármester is rámutatott a már említett Szent János-kórházi eseményen – az „extrém magas” albérleti díjak mellett kulcskérdés, hogy nővérszállók épüljenek és újuljanak meg, ahol jutányos áron tudnak lakhatást biztosítani az ágazatban dolgozóknak.