Vagyis átlagosan az elmúlt több, mint fél évben négynaponta hangoztak el súlyos bírálatok Magyarországgal kapcsolatban.
A legfontosabbak:
- háromszor a fasizmust, Európa legsötétebb korszakát emlegették a magyar intézkedésekkel kapcsolatban – Faymann, Ponta, Pitella
- egyszer voltunk Európa vakbele – Milanovic
- 20 alkalommal kritizáltak bennünket mondván, hogy nem megfelelően bánunk az illegális bevándorlókkal
- 8 alkalommal bíráltak a kerítés miatt
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 49-szer magyarázta el a bírálóknak, hogy a magyar intézkedések teljes mértékben összhangban vannak a nemzetközi és a magyar szabályozással. A magyar külügyminiszter mindig felhívta a kritizálók figyelmét arra, hogy vannak érvényben lévő európai előírások, ilyen a schengeni határok védelme, Magyarország a schengeni határ megvédésével az európai előírásokból fakadó feladatát teljesíti.
Szijjártó Péter arra is mindig felhívta a figyelmet, hogy az az álláspont, amit a Magyarországot bírálók képviselnek növeli a terrorveszélyt, és csökkenti a közbiztonságot. Valamint a magyar miniszter mindig javaslatot tett arra nézve, hogy Európa külső határait meg kell védeni, és ezzel párhuzamosan a bajban lévőknek a válságrégiókban kell segíteni, hogy a konfliktus lezárása után folytatni tudják az életüket a szülőföldjükön.
Ismert, hogy a múlt heti brüsszeli csúcstalálkozón az európai vezetők végre elfogadták, hogy Európa határait meg kell védeni, a tömeges illegális bevándorlást meg kell állítani, és a schengeni szabályokat mindenkinek be kell tartania.
Vagyis az európai vezetők hosszú hónapok kemény és igazságtalan bírálatai után elfogadták a magyar megoldást.
Érdemes volt tehát vállalni a vitákat, érdemes volt 49-szer megvédeni a magyar intézkedéseket, valamint újra és újra elmagyarázni a magyar álláspontot.