A földközi-tengeri embermentésben részt vevő nem kormányzati szervezetek (NGO-k) akkreditálását és finanszírozásuk átláthatóságát szorgalmazta az olasz szenátus védelmi bizottsága egy jelentésben.
Közben a migrációt népszerűsítő promóciós videót tett közzé a Soros Györgyhöz köthető Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű civil szervezet. Az Elég a játékból című, olasz nyelvű reklámanyag tengeren úszó mentőcsónakokban és a parti őrség hajóiban csoportosuló utasokról, valamint sátrakban tartózkodó személyekről mutat be képsorokat. A háborúra, az erőszakra és a szegénységre hivatkozva sürgetik az Európába vezető biztonságos utak létrehozását a migránsok számára.
A videó írott összefoglalója életmentőnek nevezi az NGO-k tevékenységét, valamint elhibázottnak és embertelennek az európai migrációs politikát. Ismert, az MSF idén tavasszal azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a migránsok megveréséről szóló álhírek alapján szólaltak meg szakértői a szerb–magyar határon szolgálatot teljesítő magyar határvédelem ellen.
Mint a Magyar Idők írt róla, a civil szervezetnek a politikától való függetlensége több szempontból is kérdéses: egyik alapítója Bernard Kouchner, aki 2008-ban Nicolas Sarkozy külügyminisztere volt. Az orvos végzettségű politikus több évtizedes barátságot ápol Soros Györggyel.
A Magyar Idők szintén beszámolt arról, hogy az MSF-nek a semleges humanitárius tevékenységen túlnyúló, politikai-gazdasági indíttatású lépései a világ több országában is ellenkezést váltottak ki. Emlékezetes, hogy a Sierra Leonéban 2014-ben kitört ebolajárvány kapcsán helyi szervezetek tiltakoztak az MSF jelenléte ellen, ugyanis találgatásokra adott okot, hogy pont a járvány epicentrumában helyezkedett el egy Soros György érdekeltségébe tartozó kutatóközpont, ahol biológiai fegyverekkel kísérleteztek, és az MSF orvosainak tevékenységét is gyanúsnak találták a helyiek.
Közben akkreditációs rendszert dolgozna ki a földközi-tengeri mentésben részt vevő NGO-k számára az olasz szenátus védelmi bizottsága, amely ezen szervezetek finanszírozását is átláthatóvá tenné. A testület jelentésében azt is leszögezi, hogy nem az NGO-k feladata a migrációs humanitárius folyosók kialakítása, mivel ez az államok és nemzetközi szervezetek hatáskörébe tartozik.
A szenátusi bizottság a Líbia és Olaszország közötti migráció ügyében vizsgálódott.
Május elejétől meghallgatták több NGO képviselőjét, az olasz haditengerészet és a parti őrség parancsnokait, valamint ügyészeket is.