Előreláthatólag az év második felében veheti kezdetét a nemzeti egészségügyi program a gyermekek megszületéséért, amellyel a reprodukciós zavarokban szenvedő párok hozzáférését szeretnék javítani a kivizsgáláshoz és terápiához – közölték kérdésünkre az egészségügyi államtitkárságnál.
Az összesen 2,5 milliárd forint összértékű program meghirdetését hónapok óta ígérik, ám ehhez először módosítani kellene az alapjogszabályt, ami szintén régóta húzódik.
Még 2015 februárjában az akkori egészségügyi államtitkár, Zombor Gábor jelentette be, hogy duplájára emelik a lombikbébi-kezelésekre szánt évi nagyjából 2,5 milliárd forintos keretet.
A késlekedés azért is érthetetlen, mert Magyarországon a párok 15-20 százalékának, tehát nagyjából minden ötödik utódra vágyó házaspárnak csak orvosi segítséggel lehet gyermeke.
A tárca is elismerte a Magyar Idők megkeresésére küldött válaszban, hogy mind nagyobb igény mutatkozik a mesterséges megtermékenyítési eljárásokra. Ennek szakemberek szerint az egyik oka az, hogy egyre idősebb korban vállalják az első gyermeküket a nők (a reprodukciós képesség pedig az életkor előrehaladtával fokozatosan romlik), ugyanakkor az esetek 40 százalékában férfiproblémák állnak a háttérben.

Jelenleg tíz magáncentrumnak van engedélye a kezelésekre
A meddőségi kezelések támogatásnövelésével kapcsolatos döntést információink szerint részben az hátráltatja, hogy komoly vita van a többlettámogatás felhasználásának módjáról. Sajtóinformációk szerint a tervek között szerepel, hogy a magánklinikákat kizárnák a támogatásból, a központilag finanszírozott beavatkozásokat pedig csak három helyen lehetne igénybe venni: a Semmelweis Egyetem Nőgyógyászati Klinikáján, a Budai Meddőségi Centrumban, illetve a pécsi klinikán.
A hírre a mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó szakembereket tömörítő Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság elnöke úgy reagált: ezeken a helyeken nincs összesen annyi kapacitás, amellyel a tervezett emelt számú meddőségi kezelést elvégezhetnék. Ez pedig azt jelentené, hogy a várólisták megmaradnának, sőt hosszabbodnának, így sokan kifutnának az időből vagy belefáradnának a reménytelen várakozásba – fogalmazott Török Attila.
A Magyar Idők megkérdezte az államtitkárságot, valóban szűkítik-e azon meddőségi klinikák körét, ahol térítéssel igénybe vehetők a kezelések. Azt írták: az egészségügyért felelős államtitkárságnak természetesen nem célja a magánszolgáltatók és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által kötött érvényes finanszírozási szerződések megszüntetése. Jelenleg Magyarországon tíz centrumnak van engedélye meddőségi kezelésekre.
Európa több országában is eléri már a 10 százalékot az orvosi segítséggel fogant gyermekek aránya, hazánkban egyelőre csupán 3-4 százalékuk születik meddőségi kezelés eredményeként.