A nyári napközis táborokat a területileg illetékes települési önkormányzatok szervezik meg, a gyermekvédelmi törvény rendelkezik erről. A pedagógusokat ők kérik fel, és bízzák meg – reagált az oktatási államtitkárság Mendrey László azon nyilatkozatára, amely szerint megalázó bérért dolgoznak a tanárok a nyári táborokban.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke az ATV-nek tegnap azt mondta: a táborokban részt vevő tanárok átlag bruttó 7200 forint napidíjat kapnak, ami nettó 700 forintos óradíjat jelent. – Ez a fővárosi viszonyokat tükrözi, vidéken valószínűleg rosszabb lehet a helyzet – vetette fel az elnök, aki szerint vérlázító, hogy ennyivel szúrják ki a tanárok szemét. Mendrey László felháborítónak tartja, hogy a bérek mennyire nem tükrözik az egyes tevékenységek közötti különbségeket.

A napközis táborokat az önkormányzatok szervezik a gyerekeknek
– Minden munkát meg kell becsülni, az értelmiségi munkát meg pláne meg kellene. Sokadszor mondom el, hogy a pedagógus gyerekekkel dolgozik, ami óriási felelősséget jelent, ezért talán nem kellene megalázni őket – hangsúlyozta az érdekképviseleti vezető.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma illetékes államtitkársága lapunk megkeresésére azt is közölte: a nyári napközis feladatok díjazásáról szintén az önkormányzatok döntenek. Leszögezték: a pedagógusok számára az önkormányzati táborokban történő munkavégzés nem kötelező. „Mivel csak a szabadságuk alatt vállalhatnak egyéb jogviszonyban feladatot, ezért ebben az esetben a fizetésük mellett kapják meg azt a díjazást, amelyet az adott önkormányzat megállapít, ebbe az állami fenntartónak nincs beleszólási lehetősége” – olvasható az oktatási államtitkárság válaszában.
Lapunk megkereste a PDSZ elnökét is, aki szerint az önkormányzatok az állam részét képezik, állami normatívával rendelkeznek, ezért nem lehet külön egységként kezelni őket a finanszírozást illetően – Igaz, hogy a pedagógusok nyáron fizetett szabadságon vannak, azonban kötelezhetők 15 napnyi nevelő munkára – fogalmazott Mendrey, aki ugyanakkor maga is elismerte: ezt a törvény nem írja le. A PDSZ elnöke szerint végső soron a szabályozás rossz, a hiba a rendszerrel van, ezért a jövőben egyeztetést kezdenek az önkormányzati szervezetekkel.
– A pedagógusok nem kötelezhetők a nyári munkavégzésre – ezt már a Pedagógus Szakszervezet elnöke mondta lapunknak. Galló Istvánné közölte: a szünidei táborokat az önkormányzatok működtetik, szakemberek alkalmazásával, ezért a tanárok között hirdeti meg a munkalehetőséget, kötelezni azonban senkit nem lehet. Az elnök hozzátette: támogatnák egy egységes bérezési rendszer kialakítását, kérdés, hogy a települések költségvetése mit enged ezen a téren.
Segítség a nyaraláshoz
Mintegy kilencvenezer gyerek vesz részt idén az Erzsébet-táborok programjaiban az ország csaknem ezer településén, 4,4 milliárd forintos állami támogatásból – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a zánkai Erzsébet Üdülőközpont és Tábor tegnapi megnyitó ünnepségén. Novák Katalin hozzátette, 2016-ban ötödik alkalommal rendezik meg a nyári Erzsébet-táborokat, amelyek fő helyszínei Zánka mellett Fonyódliget és az erdélyi Ivó. Országosan mintegy ezer településen zajlanak programok, köztük napközis és fogyatékossággal élőket fogadó táborok. Az elmúlt fél évtizedben mintegy háromszázezer gyerek töltötte szabadidejét az Erzsébet-táborok valamelyikében, ahova idén is érkeznek a táborba kárpátaljai gyermekek, összesen 2100-an. A gyerekek egy része az iskolán, más részük pedig a gyermekvédelmi hálózaton keresztül jelentkezett a táborba. A zánkai táborban mostantól turnusonként 1800, a fonyódligetiben pedig ezer gyermek üdülhet. Mintegy 35 ezren pedig a településük közelében működő napközis táborokban tölthetik szabadidejüket.