A budai Vár Duna felőli oldalában a Várkert Bazár közel harminc éven át kihasználatlanul állt, állapota miatt a világ legveszélyeztetettebb műemlékei közé sorolták. A kormány 2011. október 19-én döntött a Várkert Bazár teljes rekonstrukciójának megkezdéséről.
A felújítás első ütemében megújult az Ybl Miklós tervezte épületegyüttes, amelyet 2014. április 3-án adtak át a nagyközönségnek. A Várkert Bazár fejlesztésével és hasznosításával olyan kulturális attrakcióval, közösségi térrel gazdagodott a főváros, ahol minden korosztály megtalálhatja a számára leginkább vonzó programot.
A budai Vár megújítása azonban már korábban az első Orbán-kormány idején megkezdődött. A második világháborús ostromban rommá lőtt és csak külső felújításon átesett, 1945 előtt a Miniszterelnökségnek otthont adó Sándor-palota 2000 és 2002 között az eredetei tervek alapján újjáépült, és 2003 óta a Köztársasági Elnöki Hivatal működik patinás falai között.

Fotós: MTI
A két műemlék újjáélesztése és funkcióval való megtöltése csak egy-egy lépés a Várnegyed és környezetének megújítása során. A kormány 2014-ben Nemzeti Hauszmann-terv néven tízéves rekonstrukciós programot indított; segítségével befejezéséhez közeledik a lovarda, a főőrségi épület, a Csikós udvar és a Stöckl-lépcső újjáépítése.
Ezzel a kormány begyógyítja a Vár több mint hetvenéves sebeinek egy részét. Rekonstruálják a palota világhírű Szent István-termét, amely a maga korában is iparművészeti bravúrnak számított. Megújul a palotában működő Országos Széchényi Könyvtár, és számos új gyűjteményt helyeznek el a lépésről lépésre megszépülő épületben. A Nemzeti Galéria a Liget Budapest projekt részeként kap új otthont a Városligetben.
Az egykori Honvéd-főparancsnokság torzóját is sikerült megmenteni a végső pusztulástól. Az Orbán-kormány 2012-ben döntött a félig elbontott, golyók szaggatta épület felújításáról. A Szent György téri neoreneszánsz palota turisztikai célokat szolgál, időszaki kiállításoknak ad ma otthont.
Szintén évtizedekig pusztult a vár oldalában a Budai Vigadó. A kormány 2015 novemberében fogadott el határozatot a Hagyományok Házának otthont adó épület felújításáról, korszerűsítéséről.
A Szentháromság téren álló régi budai városházán is az utolsó simításokat végzik.
A 800 éves középkori tömbben a Magyar Nemzeti Bank egyik alapítványa talál otthonra, ahol képzéseket és kiállításokat is tartanak. Szintén a jegybank alapítványa újíttatja fel a Várkert Bazárral szembeni Ybl-vízházat. Az egykor kaszinóként is üzemelő épület több mint egy évtizedig üresen állt, idén ősszel kulturális és rendezvényközpontként nyitja meg újra kapuit.

A 2010-ben még méltatlanul elhanyagolt állapotban lévő épület ma a város egyik dísze
Fotós: MTI
A megújulás részeként több minisztérium is a Várba költözik, A miniszterelnök és stábja, a Miniszterelnökség a megújult karmelita kolostor épületébe költözik. Egy új épületet is felépítettek a kolostor mellett a Dísz téren, az egykori tábori püspökség helyén, a Püspök kertben.
További kormányzati szervezetek is a Várban lelnek új otthonra, magukkal vonva az ingatlanok és környezetük teljes megújítását. A tervek szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium a Szentháromság térre, a Belügyminisztérium pedig az Úri utcába és az Országos Villamos Teherelosztó egykori, üresen álló épületébe fog költözni.
A Várnegyedhez kapcsolódva új föld alatti garázsok épültek, elkészült a Vár környezetének tömegközlekedését megújító budai fonódó villamoshálózat, új, korszerű dízel és elektromos midibuszok szállítják az utasokat. Ősszel megkezdődnek a Lánchíd, a váralagút és a hídfők rekonstrukciójához kapcsolódó beruházások is.