A magyar pszichiátriai ellátás három különböző szegmensét összesen kilencmilliárd forint hazai és uniós forrásból újítják meg – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára tegnap a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben.
Horváth Ildikó hangsúlyozta, a lelki, illetve mentális betegségek több százezer embert érintenek Magyarországon, így kiemelten fontos az ágazat fejlesztése. A mostani projekteket az államtitkár a XXI. századi pszichiátriafejlesztés egyik legnagyobb eseményének nevezte. Mint mondta, 2010 óta folyik a szakmai egyeztetés arról, hogy milyen módon lehet szemléletváltást hozni az ágazaton belül a lelki betegségek ellátásának területén. A mostani fejlesztések nemcsak az infrastruktúrát, hanem a szakmai munkát is érintik, amelyben világszerte elismert szakemberek a partnereink – fogalmazott Horváth Ildikó.
Vitályos Eszter európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár a sajtótájékoztatón arról beszélt, az EFOP a 2014–2020-as ciklusban összesen 952 milliárd forintból gazdálkodik, ebből 165 milliárd forintot közvetlenül egészségügyi fejlesztésekre fordíthatunk. Ennek részeként valósul meg a mostani beruházás is, három részre osztva.
Az érzelmi és lelki zavarok megelőzése, kezelése és a magyar lakosság mentális egészségének elősegítése érdekében 2,3 milliárd forintos fejlesztést kap tizenhárom megyei kórház, ezzel javítva a betegbiztonságot az akut pszichiátriai ellátásban – tájékoztatott Vitályos Eszter az első projektről.
A második projekt a magas kockázatot jelentő, agresszív pszichiátriai betegeket érinti. Az államtitkár elmondta: új fekvőbeteg-ellátási formaként egy magas biztonsági fokozatú pszichiátriai egység jön létre a Nyírő Gyula intézetben. – Ugyanitt felújítják a pszichiátriai és addiktológiai osztályokat is, és a Péterfy utcai Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézet pszichiátriai és addiktológiai egységei is megújulnak – tette hozzá.
A harmadik program részeként – ismertette Vitályos Eszter – négymilliárd forintból fejlesztik az ország 35 pszichiátriai és addiktológiai gondozóintézetét. Három helyszínen új pszichiátriai gondozó, négy helyszínen pedig a pszichiátriai járóbeteg-ellátáshoz kapcsolódó nappali terápiás részleg jön létre – fejtette ki az államtitkár.
Gondos Miklós, az Állami Egészségügyi Ellátóközpont (ÁEEK) főigazgatója kiemelte, a munkaerő utánpótlására is fókuszál a fejlesztés, az ÁEEK ebben is partner.