Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodájának (ODIHR) szakértője kiemelte, feladatuk a megfigyelés és a jelentéstevés, nem a beavatkozás a választási folyamatba, ezért nem a végeredmény érdekli őket, hanem a választási folyamat átláthatósága.
A megfigyelők a választásokat abból a szempontból vizsgálják, hogy megfelelnek-e a magyar jogszabályoknak, valamint az EBESZ felé tett tagállami vállalásoknak és az egyéb nemzetközi demokratikus sztenderdeknek – emelte ki.
Elmondta: január végén egy úgynevezett szükségletfelmérő misszió járt Magyarországon, amely felmérte, milyen formában van szükség az EBESZ ODIHR választással kapcsolatos tevékenységére. Ennek alapján úgy döntöttek, hogy 2014-hez hasonlóan ismét korlátozott választási megfigyelő missziót küldenek.
A csapat hét különböző EBESZ tagállamból érkezett kilenc nemzetközi szakértőből áll, hozzájuk jövő héten további hosszútávú megfigyelők csatlakoznak – tette hozzá a misszióvezető.
Douglas Wake közölte, ötödik alkalommal kísérik figyelemmel az országgyűlési választást, és a külügyminisztérium hivatalos felkérésére érkeztek. A minisztérium és a Nemzeti Választási Iroda (NVI) képviselőivel már találkoztak, a hátralevő időszakban pedig szeretnének találkozni más állami hatóságokkal, jelöltekkel, a pártok, a civil társadalom és a média képviselőivel.
A misszió munkája a szavazás és a szavazatszámlálás szisztematikus megfigyelésére nem terjed ki, de ellátogatnak majd a választás napján néhány szavazóhelységbe. A kampány alatt átfogó médiamegfigyelést végeznek, és figyelemmel kísérik majd a választások utáni helyzetet is – ismertette.
Szólt arról is, hogy kiadnak majd egy időközi jelentést, majd a választásokat követő napon közlik előzetes ténymegállapításaikat, végül pedig nyolc héttel a választások után adják majd ki összegző jelentésüket.