Ha a mintegy ötszázezer hazai síelőnek csak a néhány százalékát sikerülne a magyarországi síterepeken tartani, ez több tízezres nagyságrendben bővíthetné a belföldi vendégforgalmat, akár csak egyéjszakás szállásfoglalásokkal is – közölte Ruszinkó Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára a síturisztikai szezon kezdetén. Mint mondta, a hazai vállalkozások valóban mindent elkövetnek azért, hogy – éghajlati adottságainkat figyelembe véve – itthon is lehessen síelni. Ez azért is lenne jó, mert akinek kevés ideje van a téli sportokra, az is lehetőséget kapna a síelés gyakorlására – vélekedett a helyettes államtitkár.
A hazai sípályák és a kapcsolódó szálláshelyek, vendéglátóhelyek többsége olyan kis- vagy középvállalkozás, amely elfogadja fizetőeszközként a hazai turizmus motorját jelentő Szép-kártyát is – ismertette Glázer Tamás, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese a napokban indult Síelj itthon! program kapcsán. Kiemelte: számos magyarországi sípálya várja a téli időszakban a síkedvelőket, és a jól felszerelt műanyag pályák is tökéletesen alkalmasak a sítudás hazai megszerzésére gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Hangsúlyozta: a hazai szolgáltatások minősége azon a szinten van, hogy a kezdőktől a profikig jól érezhetik magukat a sítalpat felcsatolók a pályákon.
A tizenhat alapító szervezet által tavaly létrehozott Chernel István Sí- és Turisztikai Klaszter célja a sport- és fizikai aktivitás hazai népszerűsítése, a havas sportok kultúrájának, a biztonságos téli sportolás ismereteinek széles körű terjesztése, sípályák biztosítása, vagyis a síélet fejlesztése Magyarországon – jelezte Fehér Gyula elnök. A klaszter síútlevelet bocsátott ki a Síelj itthon! turisztikai kampány égisze alatt, amelynek az a célja, hogy minél többen síeljék körbe Magyarországot. Az idén az első három negyedévben 8,4 százalékkal nőtt a vendégek száma, az általuk a szálláshelyeken eltöltött éjszakák aránya pedig 6,4 százalékkal haladta meg a tavalyit. Nem csupán a külföldi turisták látogatásai húzták fel az ágazat idei mutatóit, a belföldi vendégforgalom emelkedése ugyanis eddig 6,3 százalékos volt.
Téli élményparkok hazánkban
Idén már nemcsak hóágyúzott sípályákat találunk Eplényben, hanem négy szánkópályát is a Veszprémtől 15 kilométerre lévő település külterületén. A Nordica Síaréna december közepén nyit 16 különböző sí- és 4 szánkóútvonallal. Síelők és szánkósok mellett a snowboardosok számára is igazi téli paradicsom az eplényi síközpont. A sátoraljaújhelyi Magas-hegynél található három sípálya egyikén – ami nem mellesleg az ország leghosszabb és legszélesebb műanyag sípályája – egész évben síelhetünk. Télvíz idején azonban hóágyúval is megtámogatják a pályát, ahol az utazók libegőből is megcsodálhatják a tájat. Gyöngyöstől 30 percnyi autóútra találjuk, közvetlenül Mátraszentistván és Galyatető környezetében, a Felső-Mátrában elhelyezkedő síparkot, ahol tíz pálya áll a síelők rendelkezésére. Nyolc sípálya és három sífutópálya várja a téli sportok szerelmeseit Bánkúton, az ország egyik legnagyobb sípályáján, ahol esti síelés, szánkópálya és bébilift is várja a családokat. Magyarország második leghosszabb lesiklópályája 1,8 kilométer hosszú, mely egyben hazánk legmagasabb pontjáról, a Kékesről indul, 1014 méter magasból, s a Mátraháza fölött fekvő Veronika-rétnél ér véget. Összesen kilenc pálya várja itt a síelőket, ahol motorosszán-túrán és éjszakai síelésen is részt vehetünk.