Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen a Stop, Soros! törvénycsomag miatt, illetve bírósági szakaszba lépett a menekültügyi szabályozás kapcsán korábban megindított jogsértési eljárás – jelentette be csütörtökön az Európai Bizottság (EB) szóvivője. Mina Andreeva közölte: hivatalos felszólítólevelet küldtek a magyar kormánynak, ezzel pedig megindul az eljárás a júniusban elfogadott törvénycsomag és az ahhoz kapcsolódó alkotmánymódosítás ügyében, továbbá négy másikban is, köztük közlekedésszabályzati kérdésben, valamint a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkezőkről szóló uniós irányelv nem megfelelő végrehajtása miatt.
A bizottság szakértői úgy vélték: a menedékkérelmek elfogadhatatlanságára vonatkozó újabb indok bevezetése sérti a menekültügyi eljárásokról szóló uniós irányelvet, az EU alapjogi chartájával összeegyeztethetetlen módon korlátozza a menedékjogot, továbbá a korlátozó intézkedések csorbítják a menedékkérők jogát, hogy kommunikálhassanak hazai, nemzetközi és civil szervezetekkel. Az EB szerint a törvény indokolatlanul korlátozza az uniós polgárok szabad mozgáshoz való jogát is. A magyar hatóságoknak két hónap áll rendelkezésükre, hogy válaszoljanak a fenti kifogásokra, ha ezt nem teszik meg, akkor indokolással ellátott véleményt küldhetnek Budapestnek, majd pedig az Európai Bíróság elé vihetik az ügyet.
– A brüsszelieknek útjukban áll a Stop, Soros! és a migránsok betelepítését megtiltó alkotmánymódosítás, ezért indítanak miattuk eljárást – írta tegnapi közleményében a Fidesz. Kiemelték: a mostani eljárás egy újabb politikai nyomásgyakorlás Magyarországra, és azt is bizonyítja, hogy Soros Györgynek a brüsszeli bizottságban is vannak emberei.
A Jobbik szerint is elfogadhatatlan a kötelezettségszegési eljárás megindítása, az ellenzéki párt úgy véli, hogy hazánk nem tett olyan lépést, amely ne lenne összhangban az Európai Unió külső határainak védelmével. Az Európai Parlament szociáldemokrata frakciójának vezetője, Udo Bullmann hihetetlennek nevezte, hogy „az EU szívében van egy olyan ország, ahol emberek börtönbe kerülhetnek, amiért migránsoknak nyújtanak segítséget”. Szerinte a jogállamisági, emberi jogi és uniós értékeknek egyaránt ellentmondó jogszabály célja a civil szervezetek munkatársainak megfélemlítése.
– Meg kell tennünk mindent, hogy megőrizzük Európát szabad, demokratikus és nyitott társadalomként – fogalmazott a képviselő.