Magyarországon csaknem százezer szürkehályog-műtétre lenne szükség, ám ezek közül a legtöbb beteg nem is érzi szükségét az operációnak vagy fél a műtéttől – derült ki abból a reprezentatív felmérésből, amelyet a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának kutatócsoportja végzett el a közelmúltban.
A probléma az, hogy a műtét halogatásával a vakságot kockáztatják: a kutatásból az is kiderült, hogy hazánkban több mint 12 ezer ember vakult meg a szürkehályog miatt. Ennek megelőzésére érdemes rendszeresen szűréseken részt venni, valamint az egyik szemünket eltakarva időnként önvizsgálatot tartani, hiszen ha csak az egyik szemünk romlik, azt nem biztos, hogy észrevesszük – mondta Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem egyik tanszékvezetője.
Hozzátette, a műtét mindössze 10-15 percet vesz igénybe, biztonságos, és időseknek sem megterhelő. Tévhit, hogy meg kell várni, amíg a hályog „megérik”: a mai korszerű műtéti eszközökkel a betegség minden stádiumban operálható.
Bár a betegség jellemzően az idősebb korosztályt érinti, a modern életvitel miatt egyre korábban romlik a látás, és a szürke hályog is hamarabb kialakulhat. Ha felismerték a problémát, akkor is nyugodtak maradhatunk, hiszen hazánkban a szemsebészek világszínvonalon, a legmodernebb eszközökkel és technikákkal operálnak.
Nagy Zoltán Zsolt beszámolt arról is, hogy a várható élettartam folyamatos növekedésével emelkedik a veszélyeztetettek, illetve érintettek száma is, ezért a cél az, hogy tíz éven belül másfélszeresére növeljék a műtéti kapacitást.
Németh János, a Nemzeti Programbizottság a Jó Látásért elnöke elmondta, évente végeznek ehhez hasonló felméréseket, korábban például a cukorbetegség okozta látásromlást vizsgálták a lakosságban, a jövőben pedig a szemüveghasználat problémáit, fejlesztendő területeit fogják felmérni.
A program célja az is, hogy minél többen minél nagyobb támogatáshoz jussanak szemüveg vásárlásánál, ezzel kapcsolatban már folynak az egyeztetések a minisztériummal.