A NAIH vezetőjének közlése szerint az a fajta „kényszer”, hogy sok esetben az adatkezelés jogalapja az érintett hozzájárulása volt, az új szabályozással egyértelműen háttérbe szorulhat azzal, hogy felkínál a rendelet egyéb jogalapokat is, ilyen például a jogos érdekmérlegelés, ami kiválthatja a hozzájárulást.
Az egy más kérdés, hogy az érintetteknek sokkal nagyobb tájékoztatást kell kapniuk. Egyértelmű, közérthető formában kell a tájékoztatást megadni az adatkezelésekről, tehát a rendelet ilyen téren valóban nagyobb terhet ró az adatkezelőkre, de nem azért, mert az adatvédelmi szabályok szigorodnának – hívta fel rá a figyelmet Péterfalvi Attila. Arra a kérdésre, hogy a tranzitzónában illegális adatbázist kiépítő Migration Aid szervezete is érvényes lesz-e az új szabályozás, az adatvédelmi hatóság elnöke elmondta, hogy az az ügy jelenleg is vizsgálat alatt áll.
Természetesen rájuk is vonatkoznak az adatkezelési szabályok – tette hozzá. A rendelet hatálya alól a magánszemélyek otthoni, háztartási célú adatkezelései a kivételek. Péterfalvi Attila ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a facebookozást már érinti a rendelet hiszen, ha valaki az ismerőse fotóját tölti fel a közösségi oldalra, akkor az nem saját célú adatkezelés, így meg kell valósulnia a hozzájárulásnak.
Az adás teljes tartalma IDE kattintva érhető el.