Megszüntette a hímivarsejtgyűjtéssel és -tárolással foglalkozó üzletágát a legnagyobb hazai sejtbank, a Krio Intézet – mondta a megbízott főigazgató, Takács Zsuzsanna. Azután döntöttek így, hogy az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) tavaly nyáron vizsgálatot indított náluk, majd feljelentést tett ismeretlen tettes ellen illegális szervkereskedelem – hivatalosan emberi test tiltott felhasználása bűntett – miatt. Az ORFK-tól lapunk megtudta: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda még tavaly októberben megszüntette a nyomozást az ügyben, ám a Krio Intézetnél ennek ellenére úgy döntöttek, nem foglalkoznak tovább ezzel a tevékenységgel.
Az ügy háttere, hogy az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 2015 márciusában, az európai gyorsriasztási rendszeren keresztül arról értesült, hogy Dániából genetikailag hibás donorspermiumok kerültek Magyarországra. (Rejtett genetikai hibáról volt szó, amelyet sehol sem szűrnek, és amely szerencsére az itthoni két beültetés nyomán született gyerekeknél nem is okozott megbetegedést.) Az OTH akkori tájékoztatása szerint számukra „így derült fény arra, hogy a Krio Intézet 2013 óta törvénysértő módon importál hímivarsejteket egy dániai sejtbankból”. Az OTH ekkor tette meg a feljelentést, és azonnal megtiltotta a spermaimportot.
A Krio Intézet – a megbízott főigazgató tájékoztatása szerint – 2000 óta foglalkozik hímivarsejtgyűjtéssel és -tárolással, és 2008 óta hoz be Dániából donorspermát. Azért onnan, mert ott még a hazainál is szigorúbbak az adományozók vizsgálatával kapcsolatos követelmények – mondta Takács Zsuzsanna, hozzátéve: erről az éves adatszolgáltatás keretében rendszeresen tájékoztatták is az Országos Tisztifőorvosi Hivatalt. Az OTH álláspontja szerint viszont Magyarországon tilos a hímivarsejtek importja, a Krio pedig kijátszotta a hatóságot.
A nyomozás megszüntetése ez utóbbi állításokat nem támasztja alá. A rendőrségi eljárás ideje alatt, az OTH döntése miatt azonban a Krio, a legnagyobb magyar spermabank immár több mint fél éve nem foglalkozhatott donorspermagyűjtéssel, és a meddőségi klinikák sem vehettek át tőle külföldről származó hímivarsejtet. Ez azt jelentette, hogy azoknál a meddő pároknál, amelyeknél a férfi spermájának mennyiségi vagy minőségi elégtelensége a gyermekáldás akadálya, ez idő alatt nem, illetve csak korlátozottan tudták elvégezni a mesterséges megtermékenyítést. A Krio évente 600-800 mesterséges megtermékenyítéshez adott spermát. Emiatt több meddő pár is az ombudsmanhoz fordult, ahol a panaszok nyomán vizsgálat is kezdődött, amely – mint kérdésünkre elmondták – egyelőre nem zárult le. (Magyarországon minden ötödik párnak csak orvosi segítséggel lehet gyermeke, a háttérben az esetek 40 százalékában a nő, ugyanilyen arányban a férfi, míg 20 százalékában mindkét fél problémája áll.)
A problémát orvoslandó, a meddőségi kezelések legnagyobb hazai centruma, a Kaáli Intézet már megkezdte a hímivarsejtek gyűjtését, ám mint a tulajdonos-alapító Kaáli Géza lapunknak elmondta, amíg az OTH nem ad engedélyt erre, kizárólag saját célra. Miután a spermabanki tevékenység több tíz millió forintos beruházással, illetve milliós fenntartási költséggel jár, még kérdéses, hogy a többi, döntően egyetemi klinikai és a néhány kisebb meddőségi magáncentrum belefog-e.