A Jobbikon kívül valamennyi demokratikus párttal hajlandóak vagyunk együttműködni – ez volt sokáig a MASZSZ hivatalos álláspontja, ami a gyakorlatban leginkább az MSZP-vel való közösködést jelentette. A vállaltan baloldali konföderáció elnöksége most mégis úgy döntött: minden parlamenti párttal, így a Jobbikkal is kész tárgyalóasztalhoz ülni.
– Eddig legfeljebb a háttérben, „privátban” egyeztettek a szakszervezetek és a politikusok, ám a mintegy 150 ezer tagot tömörítő MASZSZ, az eddigi gyakorlatot felrúgva, mostantól hivatalos tárgyalássorozatot kezdeményez a parlamenti pártok vezetőivel és civil szervezetekkel – mondta lapunknak Nemes Gábor. A szövetség új szóvivője hangsúlyozta: a szervezet továbbra is politikamentes marad, ami azt jelenti, hogy megfelelő és egyenlő távolságot kívánnak tartani mindenkitől. A napokban kezdődő és rendszeresre tervezett megbeszélések első témája a kritikus munkaerőhiány és a szakszervezetek megoldási javaslata lesz. – Az eddig megkeresett ellenzéki pártok jelezték, hogy készek tárgyalni a szakszervezet elnökével, Kordás Lászlóval, s mindenki a maga eszközei, ízlése és módszere szerint fogja majd képviselni a terítékre kerülő ügyeket – közölte Nemes Gábor.
A MASZSZ-on belüli szemléletváltozás már a nyáron érezhető volt. Székely Tamás alelnök lapunknak akkor arról beszélt: korábban Medgyessy Péter idején váltották be a szakszervezeteknek tett ígéreteket a baloldalon, ma pedig a Fideszt jellemzik baloldali intézkedések. Az érdekvédő példaként említett egyes államosításokat, az energetikai, közüzemi árszabályozásokat, a rezsicsökkentést, vagy azt, hogy meghatározták a taxisok tarifáit. Csalódottan beszélt viszont az MSZP-ről, mondván: a szakszervezeteket az utóbbi időkben leginkább pusztán azért keresték, hogy segítsék az aláírásgyűjtésüket, a korábbi időszakban pedig amiatt, hogy részt vegyenek a különböző kampányaikban.
Lapunk a napokban számolt be arról, hogy elmaradhat az a „gigatüntetés”, amit a MASZSZ ígért be október 7-re a kormánynak a közelgő 2017-es bértárgyalásokra időzítve. Kordás László, a konföderáció elnöke ugyanis „jó iránynak” nevezte, hogy a kormány tervei szerint enyhítenének a bérterheken. Szerinte az viszont nem mindegy, hogy ezt járulékcsökkentéssel vagy az szja mérséklésével akarják majd elérni. Kordás biztatónak nevezte, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma legutóbbi ülésén Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egyértelművé tette: minden félnek érdeke, hogy a nettó minimálbér mielőbb érje el a létminimum összegét. Kordás hangsúlyozta: mivel ez régi követelésük, bízik abban, hogy a tárgyalóasztal mellett sikerül eredményeket elérniük.