Az online értékesítési rendszerben jelenleg teljes árú és tanuló, félhavi és havi Budapest-bérletek, 24, 72 órás és hetijegy vásárlására van lehetőség, ezt a rendszert később további termékek megvételére is kiterjeszti a társaság – olvasható az új szolgáltatás bevezetése kapcsán kiadott BKK-közleményben. A fővárosi közlekedésszervező cég tájékoztatása szerint az ügyfél egy személyazonosításra alkalmas, hazai vagy nemzetközi okmánnyal – e-személyi, vezetői engedély, útlevél, személyazonosító igazolvány, diákigazolvány – regisztrál a BKK erre vonatkozó webfelületén.
Az internetes vásárláshoz bankkártya szükséges. A már kifizetett utazási jogosultság vizuális megjelenítéséhez internetkapcsolattal rendelkező okostelefonra van szükség, amellyel egy webes felületre kell belépni, amelyet naponta egyszer az ügyfélnek, még az utazás megkezdése előtt frissítenie kell. Erre azért van szüksége, mert a webes felület frissítésével töltődik le az adott napra szóló utazási jogosultság, illetve a csalások megelőzésére szolgáló biztonsági elemek.
A BKK felhívja a figyelmet, hogy a rendszer lehetőséget nyújt arra is, hogy egy személy – a rendszerben már regisztrált és okostelefonnal is rendelkező – további személyek részére termékeket tudjon vásárolni. Ez például az iskolás gyermekek szüleinek biztosít lehetőséget kényelmesebb és egyszerűbb módon bérletvásárlásra.
Míg maga a telefon képernyőjén látható webes felület a vizuális megjelenítést szolgálja, addig a személyazonosításra alkalmas okmány az utazási jogosultságot igazolja. A közlemény úgy fogalmaz: a rendszer használatához szükséges internetes felület bármilyen típusú operációs rendszerrel rendelkező telefonnal elérhető.
Az utazás során a BKK jegyellenőrei az utazási jogosultsághoz rendelt személyazonosító okmányt és az internetes felületen megjelenő, úgynevezett QR-kódot fogják ellenőrizni az erre a célra szolgáló készülékükkel. Azokon az autóbuszjáratokon, ahol első ajtós felszállási rend van érvényben, illetve a metróbejáratoknál és a hajójáratokon a mobiltelefonon megjelenő termék felmutatása jogosít az utazás megkezdésére. A szeptemberig tartó bevezetési időszakban a rendszer működését elemzi a BKK, majd azt a tapasztalatok és a felhasználók véleménye alapján tovább fejleszti.
A BKK azt is megjegyzi, hogy a most elindult online jegyértékesítési rendszer a jegykiadó automaták hálózata által nyújtott szolgáltatás fejlesztésének az egyik állomása. Lapunk korábban megírta: a nyár végén kezdik el telepíteni az elektronikus jegyrendszer általános bevezetéséhez szükséges beléptetőkapukat. Ekkor még csak a tesztelés kezdődik meg, a rendszer 2018-tól indul el fokozatosan. A papírjegyeket és -bérleteket fokozatosan műanyag BKK-kártya váltja fel.