Nyomozást rendelt el az ügyészség az Állami Számvevőszék (ÁSZ) beadványa alapján a Jobbik számvevőszéki ellenőrzésével összefüggésben – közölte a Fővárosi Főügyészség szóvivője pénteken.
Bagoly Bettina tájékoztatása szerint az ÁSZ jelzését az abban foglaltak alapján a Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség feljelentésként értékelte, és számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettségszegés vétségének gyanúja miatt nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen. A kerületi ügyészség a Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg a vizsgálat lefolytatásával, amelynek határideje december 6., de indokolt esetben ez meghosszabbítható.
Ismert: az ÁSZ kedden jelentette be, hogy az ügyészséghez fordult, mert álláspontja szerint a Jobbik akadályozza a párt gazdálkodásának ellenőrzését. Közleményük szerint a szervezet a július 10-én nyilvánosságra hozott, második félévi ellenőrzési terve alapján augusztus 10-én kezdte meg a Jobbik gazdálkodása törvényességének ellenőrzését, ám a párt a számvevőszék többszöri megkeresése ellenére sem tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének.
A Jobbik visszautasította, hogy ne működött volna együtt a számvevőszékkel. Volner János, a párt frakcióvezetője szerint nem normális, hogy a hatóság akkor akar ellenőrizni, amikor a gazdasági igazgató szabadságon van, miközben a törvény ötnapos határidőt biztosít a kért iratok rendelkezésre bocsátására. Volner János és Schön Péter, a Jobbik gazdasági igazgatója megpróbálta átadni a kért dokumentációt az ÁSZ székházában, de Volner János közlése szerint a számvevőszék megtagadta az iratok átvételét arra hivatkozva, hogy az törvényellenes lenne.
Az ÁSZ, amely továbbra is fenntartja, hogy a Jobbik – többszöri megkeresés ellenére – nem tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének és ezzel akadályozta az ellenőrzés lefolytatását, hangsúlyozta: a Jobbik parlamenti frakcióvezetője és gazdasági igazgatója a törvények megkerülésével próbált iratokat átadni az ÁSZ-nak, a dokumentumokat a vonatkozó törvényi előírások értelmében nem vehették át.
A Jobbik az ügyészségi döntésre úgy reagált: a fideszes kormányhivatalok, álcivilek és az Állami Számvevőszék után a fideszes ügyészség is bekapcsolódott az Orbán-terv végrehajtásába, ami arról szól, hogy a sajtószabadság, a szólásszabadság betiltása után a Fidesz be akarja tiltani egyetlen kihívóját, a Jobbikot.
A Fidesz felszólította a Jobbikot, hogy vádaskodás helyett inkább tisztázza az illegális pártfinanszírozási botrányát.
Közleményükben hangsúlyozták, hogy a Jobbik hónapok óta titkolja a Simicska Lajossal és cégeivel kötött szerződést, miközben több mint fél éve használja a milliárdos plakátfelületeit.