Egy hónapra elrendelte a Szegedi Járásbíróság a volt Szeviép-vezér saját lakhelyére szóló bűnügyi felügyeletét, Baranyi Sándort a mórahalmi Mini Hungary Park ügyében vették őrizetbe a napokban. Információink szerint a férfit nyomkövető jeladó viselésére kötelezték. A Csongrád Megyei Főügyészség helyettes szóvivője az MTI-nek elmondta: a bíróság döntött arról is, hogy a férfi nem léphet kapcsolatba az ügy más gyanúsítottjaival.
– Az ügyészség, amely a nyomozás meghiúsítása és a bűnismétlés veszélye miatt a férfi letartóztatására tett indítványt, fellebbezett a döntés ellen – tudatta a helyettes szóvivő. A vádhatóság fellebbezéséről a jövő hét folyamán a Szegedi Törvényszék dönt majd.
Emlékezetes: a történelmi Magyarország építészeti szimbólumait, történeti emlékeit maketteken bemutató Mini Hungary Park ügyében különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének kísérlete miatt indult nyomozás. A gyanú szerint a terheltek egymással összejátszva mintegy 550 millió forint kárt próbáltak okozni az uniós és a magyar költségvetésnek a park kivitelezése során. A tényleges kár 436 millió forint, amelyből a végrehajtási eljárás során mintegy 50 millió forint térült meg.
A gyanú szerint a 2013 májusa és 2014 júniusa között benyújtott kifizetési kérelmeknél az elkészült makettek darabszámáról, illetve a program készültségi fokáról valótlan tartalmú dokumentumokat nyújtottak be, és valótlan nyilatkozatokat tettek. Ezekre hivatkozva el nem végzett munkákra és be nem szerzett dolgokra is kérték a támogatások kifizetését, illetve a már kifizetett támogatások elszámolását.
Mint lapunk beszámolt róla, júniusban már eljárás indult három férfi ellen az ügyben, az egyikük Dlusztus Imre, a Mini Hungary Park ötletgazdája. Ő a Szeviép-ügyben is érintett, mert a cégcsoport még a balliberális kormányok idején a vállalkozó által irányított MC Sportreklám Kft.-nek 7,55 millió forint kölcsönt adott, de nem kapta vissza.
Ami a Szeviép-pert illeti, hétfőn lesz tárgyalás a Szegedi Járásbíróságon. Az ügyben még 2015 áprilisában emeltek vádat a három volt Szeviép-vezér ellen különösen jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntett vádjával. A vádirat szerint a cégvezetők döntése alapján rendszeresen és nagy összegben nyújtottak kölcsönöket az észszerű gazdálkodás követelményeivel ellentétes módon a teljes egészében vagy részben a zrt. tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, illetve magánszemélyeknek, sportszervezeteknek.
Bár az egykori Szeviép-vezéreket – köztük Baranyi Sándort – másfél milliárd eltüntetésével vádolják, a felszámolási eljárás során hozzávetőlegesen 6,5 milliárd forint hitelezői igényt jelentettek be.
Közben hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt bejelentést tett a Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészségen a közérdekű feljelentéseiről ismert ifjabb Tényi István, aki egy, a PestiSrácok.hu-n megjelent cikk miatt fordult a vádhatósághoz. Az internetes portál ebben arról írt, hogy a birtokába került az a szerződés, amelyet a Szegedi Tudományegyetem kötött a Szeviép-székház két szintjének bérletére Baranyi Sándor fiával.
A PestiSrácok.hu szerint a dokumentumból több érdekes részletre is fény derül, egyebek mellett arra, hogy a szerződést maga az egyetemi kancellár, Fendler Judit írta alá, holott korábban azt állította, nem ismeri a Szeviép-vezér fiát, sohasem találkoztak.
Azt is közölte a portál, hogy a bérleti díj négyzetméterenként hét euró, szegedi viszonylatban kifejezetten a magas árkategóriába tartozik. Hozzáteszik: ráadásul a megállapodást egy hónappal a tényleges birtokbavétel után, visszamenőlegesen kötötték meg. Annak továbbra sem találják a nyomát, hogy a közpénzből havonta kétmillió forintot meghaladó költségre közbeszerzést írt volna ki az egyetem.