A Győri Járási és Nyomozó Ügyészség megszüntette a büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás bűntette miatt a Zsák-Malina Hedviggel szemben folytatott eljárást – tudta meg a Magyar Idők Gál Katalin vezetőhelyettes ügyésztől, a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség szóvivőjétől. A döntés azon alapul, hogy a rendelkezésre álló adatok és bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg a bűncselekmény elkövetése. A határozat még nem jogerős, az ellen a terhelt és védője panaszt jelenthet be, tette hozzá a szóvivő.
Ezzel véget érhet a most 35 éves felvidéki magyar asszony 12 éves meghurcoltatása. Szlovákiában ugyanis még azt is megpróbálták, hogy elmegyógyintézetbe zárassák, mint krónikus hazudozót.
Mint ismert: a nyitrai Konstantin Egyetemen német szakra járó Malina Hedvig 2006. augusztus 25-én, a reggeli órákban a szigorlatára indult. Az egyetemhez közeli néptelen ligetben az egyik aluljáróban két fiatal férfi támadta meg, miután hallották, hogy magyarul beszél a mobiltelefonján. Ruháját összefirkálták, értéktárgyait elvették. A lány alhasi vérzéssel bevonszolta magát az egyetem bölcsészeti tanszékére. Ezután a nyitrai, majd a dunaszerdahelyi kórházba került.

Tizenkét év után véget érhet a most 35 éves asszony meghurcoltatása
Fotó: MTI/Krizsán Csaba
A szlovák rendőrség egy hónappal később azzal zárta le a nyomozást, hogy a cselekmény nem történt meg, Malina Hedvig az egészet kitalálta. Ekkor lakossági feljelentés alapján hatóság megtévesztésének gyanújával eljárás indult ellene. A feljelentők egyike időközben – állítólag – öngyilkos lett, a másikról pedig kiderült, hogy korábban a szlovák titkosszolgálatnak (SIS) dolgozott. Ráadásul 2006 novemberében ismeretlenek betörtek barátja lakásába és átkutatták azt. A nő mindezt megfélemlítésként élte meg.
Hamis tanúzás miatt indítottak ellene eljárást, a bírósági szakaszig azonban csak 2015 szeptemberében jutott el az ügy. Malina Hedvig 2008-ban Dunaszerdahelyen férjhez ment a szlovák nemzetiségű Peter Zákhoz, megszületett a kislányuk, majd a kisfiuk. Felvette a magyar állampolgárságot – ezzel elveszítve a szlovákot. Győrbe költözött családjával és azt kérte, a szlovák hatóságok adják át az ügyét a magyar hatóságoknak. Ez 2016 decemberében meg is történt, miután Tomás Borec akkori igazságügy-miniszter eleget tett Malina Hedvig kérésének.